info@gdzienaweekend.pl
Zapraszamy na niezwykły styczniowy weekend pełen zimowych wrażeń w Sudetach Środkowych! To idealna okazja, aby odkryć zimowe piękno Gór Wałbrzyskich i Kamiennych, przemierzając malownicze, ośnieżone szlaki, zdobywając szczyty oraz podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.
Podczas tej trzydniowej wyprawy pokonamy ponad 40 km po sudeckich ścieżkach, zdobywając szczyty takie jak Borowa (853 m n.p.m.), Waligóra (936 m n.p.m.), Ruprechtický Špičák (881 m n.p.m.) czy Lesista Wielka (851 m n.p.m.)! Będzie szansa by zdobyć kilka nowych pieczątek do kolekcji zarówno Korony Gór Polskich, jak i Diademu Polskich Gór! Wędrówka poprowadzi nas przez mniej znane, lecz niezwykle urokliwe miejsca. Odwiedzimy także historyczne Sokołowsko, znane z pięknej architektury i dawnych uzdrowisk.
Nie przegap tej okazji, by na nowo odkryć Sudety w ich zimowej odsłonie. Rezerwuj swoje miejsce już dziś i dołącz do naszej wyprawy, aby przeżyć niezapomnianą przygodę w sercu gór!
UWAGA — wyjazd bez urlopu — poniedziałek 6 stycznia — dzień wolny!
Korona Gór Polski to 28 szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce i poza kilkoma wyjątkami pokrywają się one z listą najwyższych szczytów. Zdobycie ich wszystkich to pokonanie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. oraz słynna możliwość otrzymania tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski 🙂 (Aby go zdobyć najpierw wstąpić wstąpić do Klubu KGP).
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy szczyt KGP nr 19. – Waligóra w Górach Kamiennych
Diadem Polskich Gór to odznaka zwieńczająca zdobycie 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce (w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregionów). Zdobyć ją można po przedstawieniu wypełnionej i potwierdzonej (np. fotografiami lub pieczątkami) książeczki odznaki DPG. Szczegóły tego wspaniałego wyzwania można znaleźć m.in. w regulaminie DPG oraz na oficjalnej stronie.
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy szczyty:
DPG nr 60. – Borowa w Górach Wałbrzyskich
DPG nr 61. – Waligóra w Górach Kamiennych
DPG nr 62. – Lesista Wielka w Górach Kamiennych
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób o dobrej kondycji, które już chodziły po górach. Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Oba dni wędrujemy na lekko – bagaże zostają w autokarze.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na info@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Aby spędzić 3 całe dni w Sudetach nie potrzeba urlopu, bo 6 stycznia (poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy (Trzech Króli).
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z Placu Defilad w Warszawie w nocy z piątku, 3.01.2025, na sobotę, 4.01.2025, o 01:00. Powrót w poniedziałek 6.01.2025 około 23:00.
Z soboty na niedzielę śpimy w komfortowym pensjonacie w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-osobowe za dopłatą).
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub paszport – w poniedziałek będziemy szli szlakiem wzdłuż granicy czeskiej, a także na chwilę ją przekroczymy,
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność,
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do pensjonatu aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać),
mały plecak na wodę i przekąski,
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania,
kijki trekkingowe,
śniadanie na sobotę oraz suchy prowiant i napoje na 3 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej),
termos/kubek termiczny z herbatą zawsze się przyda 🙂
ubranie na cebulkę – kurtkę, polar, czapkę, rękawiczki – w styczniu w górach jest zwykle pełnia zimy 🙂
płaszcz / parasol
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do busa każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Będziemy nocować w pensjonacie, który położony wśród gór, w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-osobowe za dopłatą). Wszystkie pokoje są wyposażone w telewizor. W cenie są również zagwarantowana jest obiadokolacja w sobotę oraz śniadanie w niedzielę. Obiekt posiada dobrą ocenę 4,3 wśród użytkowników Google Maps.
Biegać, skakać, latać, pływać… I tak dalej. Sami wiecie. Jeśli siedzi to chyba na rowerze. Albo w kajaku. I na dodatek zaraża pasją wszystkich wokół do aktywnego weekendowego wypoczynku. Czasem może bez wypoczynku. Ale warto, bo dzięki niej zobaczysz epickie widoki i doświadczysz niezapomnianych wrażeń. A teraz biegiem pod górę, panorama czeka!
Nasza przygoda rozpocznie się w styczniową noc z piątku na sobotę, kiedy wyruszymy z Warszawy w kierunku Sudetów. Po drodze zatrzymamy się na przerwę śniadaniową w Wałbrzychu, a następnie ruszymy na start szlaku, który będzie wiódł przez malownicze tereny Gór Wałbrzyskich. Trasa poprowadzi nas przez urokliwe polany i lasy, aż do wałbrzyskich Niedźwiadków – trójwierzchołkowego wzniesienia o wysokości 604 m, 623 m i 629 m n.p.m., położonego w północno-wschodniej części pasma. Kontynuując wędrówkę, stopniowo będziemy zdobywać wysokość, aż dotrzemy na Mały Wołowiec (718 m n.p.m.) oraz Wołowiec (776 m n.p.m.). Ten odcinek, choć bardziej wymagający ze względu na większe nachylenie, wynagrodzi nas wspaniałymi panoramami rozciągającymi się ze szczytu Wołowca. Idąc dalej, przejdziemy przez Kozioł (774 m n.p.m.), aby dotrzeć do Borowej, najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich, wznoszącego się na 853 m n.p.m. Borowa, należy do Diademu Polskich Gór (będzie pieczątka!) i oferuje imponujące widoki na Góry Sowie, Góry Kamienne, a przy dobrej pogodzie również na Karkonosze i Śnieżkę. Podczas zejścia trasa prowadzić nas będzie przez malownicze, ośnieżone tereny, pośród zmrożonego lasu i relaksującej ciszy. Ze szlaku zejdziemy w uzdrowiskowym miasteczku Jedlina-Zdrój, skąd wyruszymy do miejsca noclegu. Na miejscu czekać nas będzie obiadokolacja, a wieczorem spotkamy się na integracyjnym wieczorze w podróżniczym gronie 🙂
Trasa:
Wałbrzych – Niedźwiadki – Mały Wołowiec – Wołowiec – Kozioł – Borowa – Jałowiec – Jedlina-Zdrój
5:14 h + przerwy, 13,9 km, suma podejść 791 m, suma zejść 723 m
Po porannym śniadaniu wyruszymy do Mieroszowa, skąd rozpoczniemy nasz drugi dzień na szlaku. Z Gór Wałbrzyskich przeniesiemy się w Góry Kamienne i odkryjemy ich najważniejsze szczyty i atrakcje. Trasa tego dnia to prawdziwa gratka dla miłośników górskich wędrówek. Prowadzić nas będzie przez Lesistą Małą (804 m n.p.m.) i Lesistą Wielką (851 m n.p.m.), które tworzą jeden z najbardziej malowniczych grzbietów Gór Kamiennych. Na Lesistej Wielkiej zatrzymamy się, aby zdobyć pieczątkę do DPG, ale i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, rozciągające się na zdobyte poprzedniego dnia Góry Wałbrzyskie, a przy sprzyjającej pogodzie również na Góry Izerskie. To wyjątkowa okazja, by poczuć prawdziwą zimową, górską atmosferę z dala od zgiełku i tłumów. Szlaki w tej okolicy są mniej uczęszczane, co zapewni nam ciszę i spokój, idealne do podziwiania ośnieżonych krajobrazów i przyrody w zimowej aurze. Dalsza część trasy prowadzić na będzie przez malowniczy masyw Dzikowca z malowniczymi widokami na okoliczne lasy i wzgórza. Zdobędziemy także wieżę widokową na Dzikowcu, gdzie z zachwytem będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach ośnieżone panoramy Gór Kamiennych, Sowich i Wałbrzyskich. Lekko zmarznięci, ale zrelaksowani i pełni wrażeń, późnym popołudniem dotrzemy do Boguszowa Gorce, skąd udamy się do naszego noclegu. Na miejscu czekać na nas będzie ciepła obiadokolacja, a wieczorem znów zasiądziemy do wspólnej integracji i dzielenia się wrażeniami z dnia na szlaku 🙂
Trasa:
Mieroszów – Lesista Mała – Lesista Wielka – Dzikowiec – Boguszów Gorce
4:43h + przerwy, 12,9 km , suma podejść 630 m, suma zejść 631 m
Poniedziałkowy poranek rozpoczniemy od śniadania, po którym wykwaterujemy się z miejsca noclegu, spakujemy bagaże do autokaru i pojedziemy na początek szlaku. Wyruszymy z Przełęczy Trzech Dolin, nieopodal urokliwego Schroniska Andrzejówka. Już na samym początku trasa poprowadzi nas na Waligórę (936 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Kamiennych, należący zarówno do DPG i KGP. 🙂 To wyjątkowo strome wzniesienie, które przetestuje naszą kondycję, ale i zapewni niezapomniane widoki na okoliczne pasma górskie. Ze szczytu podziwiać będziemy zarówno polskie, jak i czeskie Sudety, a także ośnieżone doliny oraz charakterystyczne sudeckie krajobrazy w zimowej odsłonie. Kontynuując wędrówkę grzbietami, miniemy granicę polsko-czeską i dotrzemy na Ruprechtický Špičák (881 m n.p.m.). Szczyt ten jest doskonałym punktem widokowym, a z wieży, która się tam znajduje, zobaczymy panoramę 360° na Góry Stołowe, Orlickie, Bardzkie, Sowie, Kamienne, a także na Masyw Śnieżnika, Ślężę oraz czeskie Broumovské Stěny. Schodząc, zdobędziemy kilka mniejszych szczytów, aż dojdziemy do Sokołowska – miasteczka położonego w sercu Sudetów Środkowych, słynącego z bogatej historii i zabytkowej architektury. Zobaczymy m.in. neogotycki Kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata, który zachwyca pięknym wnętrzem, urokliwy Park Zdrojowy otaczający miejscowość oraz dawne uzdrowisko „Grunwald”, obecnie pełniące funkcję centrum kultury. Nasza wędrówka zakończy się w Mieroszowie, skąd wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, gdzie powinniśmy dotrzeć około 23:00 w zależności od warunków na drodze.
Trasa:
Schronisko Andrzejówka – Waligóra – Ruprechtický Špičák – Sokołowsko – Mieroszów
4:38 h + przerwy, 13,5 km , suma podejść 445 m, suma zejść 714 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych które nie są podstawą do bez kosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
To był mój trzeci raz z GDZIE NA WEEKEND i na pewno nie ostatni. Jestem bardzo zadowolona, ciekawy program, fajna atmosfera i pogoda jakby zamówiona. Podziękowania dla Renaty i Moniki. Monika dzieliła się z nami swoją wiedzą o Sudetach tak, by nie zanudzić słuchaczy i zawsze służyła pomocą tym , którzy jej potrzebowali. Renata czuwała nad całością , wszystko było dopięte na ostatni guzik. Z niecierpliwością czekam na kolejne wyprawy górskie z Renatą. Pensjonat OK, czysto , posiłki smaczne. Dla mnie osobiście ważna była możliwość zakwaterowania w pokoju jednoosobowym.
Byłam pierwszy raz z Wami i było cudownie .Rozbroiły mnie cuksy na początku wyprawy i baaaardzo sympatyczna Renata. Od razu poczułam się jak w dużej autobusowej rodzinie. Miejsce noclegowe w porządku i jedzenie smaczne i dzięki, że uwzględniacie ,,nas innych. Dobry program wyjazdu ,przewodniczka Monika to inna historia ,osoba której nie mogę się nachwalić. Sympatyczna ,pomocna ,odpowiadała na każde pytanie i z bardzo dużą wiedzą o Sudetach.Nie zapominajmy o pochwaleniu Pana kierowcy. Jedyne do czego mogę się przyczepić to ,że było za krótko i trzeba było niestety wracać. Jadę z Wami już niedługo, bo chcę znowu świetnie spędzić czas.
płatna w 2 ratach:
– 300 zł w ciągu 2 dni od dokonania rezerwacji,
– 599 zł do 2.12.2024.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Zimowe Sudety – Waligóra, Lesista Wielka i Borowa! [szczyt KGP + DPG] [NOWOŚĆ] prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.