Zapisz się na naszego newsletter i dowiaduj się pierwszy o naszych wyjazdach!
Pomyślnie dodano Twój adres mailowy do naszej listy subskrybentów.
info@gdzienaweekend.pl
Marzy Ci się prawdziwa letnia przygoda na słowackich szlakach, gdzie na każdym kroku czekają spektakularne widoki? Zapraszamy na wyjątkową wyprawę, gdzie po nocnej podróży czeka nas magiczny poranek nad Popradzkim Stawem, a potem wymagający, ale niezwykle satysfakcjonujący trekking na Rysy, najwyższy szczyt Polski! Po drodze odwiedzimy legendarne Schronisko pod Rysami, zajrzymy do słynnej toalety z widokiem i przekonamy się, dlaczego Tatry Słowackie są uznawane za jedne z najpiękniejszych gór w Europie.
Podczas wycieczki odpoczniemy przy Batyżowieckim Stawie, spojrzymy w oczy majestatycznemu Gerlachowi i przejdziemy fragment niezwykle malowniczej Magistrali Tatrzańskiej. To wszystko w towarzystwie świetnych ludzi i z planem dopiętym na ostatni guzik, dzięki czemu Ty możesz skupić się na wędrówce i podziwianiu krajobrazów. Nie zwlekaj – zapisz się już dziś! ⛰🔥
Korona Gór Polski to 28 szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce i poza kilkoma wyjątkami pokrywają się one z listą najwyższych szczytów. Zdobycie ich wszystkich to pokonanie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. oraz słynna możliwość otrzymania tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski 🙂 (Aby go zdobyć najpierw wstąpić wstąpić do Klubu KGP).
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy szczyt:
KGP nr 1. – Rysy w Tatrach!
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” jest odznaką regionalną ustanowioną w 2015 roku przez Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Celem odznaki jest nakłonienie do kompleksowego spojrzenia na Tatry, ich piękno i unikatowość oraz metodycznego podejścia do poznawania ich wartości przyrodniczej.
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” obejmuje najwyższe tatrzańskie szczyty mające, co najmniej 2000 m n.p.m. wysokości, na które można wejść znakowanymi szlakami turystycznymi.
Odznakę może zdobyć każdy, bez względu na obywatelstwo, wiek, członkostwo w organizacji turystycznej.
Odznaka posiada trzy stopnie:
Książeczki Odznaki „Tatrzańskie Dwutysięczniki” można nabyć w Hutniczo-Miejskim Oddziale PTTK w Krakowie.
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy szczyt:
nr 1 – Rysy!
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję, uprawiają regularnie sport, nie mają lęku wysokości i mają doświadczenie w górach! Będziemy szli cały dzień (od około 7:00 rano w sobotę), dość żwawym marszem, będą ekspozycje oraz łańcuchy. W sobotę pokonamy wysokość równą ok. 12 wejściom na taras widokowy Pałacu Kultury w górę i w dół oraz odległość równą prawie całej linii Metra M1, a w niedzielę nie wiele mniej.
Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Jeśli czytając opis długości tras i przewyższeń zdajesz sobie sprawę z trudności trasy i wiesz że przechodziłeś już zbliżone i dałeś radę to śmiało się zapisuj. Jeśli masz wątpliwości – zacznij lepiej od wyjazdów łatwych lub średnich, żeby się lepiej sprawdzić 🙂
Podczas wyjazdu śpimy w niezwykle urokliwym miejscu w samym sercu gór – w Schronisku nad Popradzkim Stawem, ale chodzimy „na lekko”, bo nasze bagaże zostaną zawiezione do noclegu.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na kontakt@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyjeżdżamy w nocy z piątku na sobotę i wracamy w niedzielny wieczór około północy, więc nie potrzeba brać dni wolnych.
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z placu Defilad w Warszawie w piątek wieczorem, 29.08.2025, o godz. 22:15. Powrót w niedzielę późnym wieczorem, 31.08.2025, około północy – pierwszej w nocy.
Do wycieczki można dołączyć na trasie – jedziemy przez Radom (obwodnica) – Kielce (obwodnica) – Kraków (centrum).
Śpimy w schronisku Hotelu nad Popradzkim Stawem w pokojach 6 oraz 8-osobowych ze wspólnymi łazienkami na korytarzu (możliwe łóżka piętrowe) oraz pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami (za dopłatą). Wszystkie pokoje z pościelą.
Do schroniska idziemy pieszo, ale nasze bagaże zostanę wwiezione na górę, zatem przez cały wyjazd chodzimy „na lekko”.
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub paszport
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność
ubranie na cebulkę, dodatkowo czapkę, szalik – warunki w górach warunki mogą być zimowe
kurtkę przeciwdeszczową, płaszcz
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do schroniska aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać)
mały plecak na wodę i przekąski
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
opcjonalnie raczki/kijki
ew. śniadanie na sobotę (można też kupić w schronisku) oraz suchy prowiant i napoje na 2 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie oraz w schronisku)
termos/ kubek termiczny z ciepłą herbatą 🙂
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Biegać, skakać, latać, pływać… I tak dalej. Sami wiecie. Jeśli siedzi to chyba na rowerze. Albo w kajaku. I na dodatek zaraża pasją wszystkich wokół do aktywnego weekendowego wypoczynku. Czasem może bez wypoczynku. Ale warto, bo dzięki niej zobaczysz epickie widoki i doświadczysz niezapomnianych wrażeń. A teraz biegiem pod górę, panorama czeka!
Będziemy nocować w schronisku Hotelu nad Popradzkim Stawem w pokojach 6 oraz 8-osobowych ze wspólnymi łazienkami na korytarzu (możliwe łóżka piętrowe), pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami i widokiem na dziedziniec (za dopłatą) oraz w pokojach 2-osobowych z łazienkami i widokiem na jezioro (również za dopłatą). Wszystkie pokoje z pościelą. W cenie zagwarantowane jest śniadanie w niedzielę w formie bufetu. W schronisku dostępny jest aneks kuchenny (czajnik, kuchenka mikrofalowa), gdzie można przygotować sobie posiłki. W hotelu czynna jest restauracja, a także bar. Hotel znajduje się na wysokości 1500 metrów n.p.m. Obiekt uzyskał bardzo dobrą ocenę 4,4 wśród użytkowników google oraz 8,7 na booking.com!
Naszą tatrzańską przygodę rozpoczniemy w piątek wieczorem, gdy wyruszymy o 22:15 z Placu Defilad w Warszawie. Po kilku godzinach podróży przekroczymy granicę polsko-słowacką i dotrzemy w okolice Štrbskiégo Plesa, skąd ruszymy na szlak – my pieszo, a nasze bagaże samochodem do miejsca noclegu. Po około 1,5 godziny marszu dotrzemy do Popradzkiego Stawu (Popradské pleso, 1494 m n.p.m.), jednego z najpiękniejszych tatrzańskich jezior. To właśnie tutaj, na wysokości około 1500 m n.p.m., znajduje się nasze miejsce noclegowe. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu przygotujemy się do dalszej wędrówki. Następnie wyruszymy w trasę – początkowo będziemy iść szlakiem niebieskim, który po niecałej godzinie zmieni się w czerwony. Na tym etapie nachylenie terenu zacznie stopniowo wzrastać. Najpierw zdobędziemy Dolinę Żabią Mięguszowiecką, gdzie czeka na nas Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki (1919 m n.p.m.). Szlak między Stawem a kolejnym naszym celem – Schronisko pod Rysami (2250 m n.p.m.) jest wymagający, gdyż jest to odcinek z łańcuchami, drabinkami i klamrami! Schronisko pod Rysami to najwyżej położone schronisko w Tatrach, otwarte w 1932 roku, które było wielokrotnie niszczone przez lawiny. Ze względu na swoje trudno dostępne położenie, zaopatrywane jest przez tragarzy, których być może spotkamy na szlaku! Nie można też pominąć wizyty w słynnym kolorowym WC, które stało się atrakcją samą w sobie! Po krótkim odpoczynku ruszymy w kierunku głównego celu – Rysów. Podejście zajmie nam około godziny, a szlak nie powinien sprawiać większych trudności, co pozwoli na podziwianie spektakularnych widoków. Na szczycie zatrzymamy się na odpoczynek, pamiątkowe zdjęcia i podziwianie panoramy Tatr. Następnie tą samą trasą wrócimy do Popradzkiego Stawu i wieczorem zakwaterujemy się w schronisku. Po czasie wolnym na posiłek zaplanowana jest oczywiście wspólna integracja – idealny moment, by podzielić się wrażeniami po intensywnym dniu! 🙂
Trasa poranna:
Popradské Pleso, zastavka – Popradské pleso
Czas przejścia: 1:30 h, długość: 4,3 km, podejść 299 m, zejść 52 m
Trasa na Rysy:
Popradské pleso – Rysy – Popradské pleso
Czas przejścia: 6:15 h, długość 11,5 km, podejść 1123 m, zejść 1118 m
Po śniadaniu i wymeldowaniu bezpośrednio ze schroniska ruszymy na szlak. Tego dnia rozpoczniemy trekking od podejścia na Przełęcz pod Osterwą (Sedlo pod Ostrvou, 1966 m n.p.m.), skąd roztacza się malowniczy widok na okoliczne szczyty oraz Popradzki Staw leżący u ich stóp. Idąc dalej po około dwóch godzinach wędrówki dotrzemy do kolejnego tatrzańskiego jeziora – Batyżowieckiego Stawu (Batizovské pleso, 1884 m n.p.m.) położonego w dolinie o tej samej nazwie. Nad jego brzegiem będziemy podziwiać najwyższy szczyt Tatr – Gerlach, a także Kończystą i Batyżowiecki Szczyt. Część odcinka tego dnia prowadzi Magistralą Tatrzańską, jednym z najpiękniejszych szlaków w Tatrach, oferującym spektakularne widoki na okoliczne góry. Po kilku kilometrach wśród kosodrzewiny dotrzemy do górskiego hotelu Sliezsky Dom – Śląski Dom (1670 m n.p.m.), gdzie zrobimy przerwę na chwilę relaksu. Na zakończenie dnia czeka nas łagodne zejście do malowniczego Starego Smokowca. Stąd wyruszymy do Warszawy, gdzie dotrzemy około północy, w zależności od warunków na drodze.
Trasa:
Horský hotel Popradské pleso – Przełęcz pod Osterwą – Batyżowiecki Staw – schronisko Śląski Dom – Starý Smokovec
Czas: 6:46 h + przerwy, 16.7 km, podejść 774 m, zejść 1270 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
Jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację z poprzedniego zdobycia Rysów!
Dla mnie to był kolejny wspaniały weekend, spędzony z Wami. Przewodnicy super.
Dziękujemy: Za pilotowanie. Za sprawną organizację. Za towarzyszącą obecność bez narzucania się. Za klimat bez spinki Za wspaniałych przewodników. Za fajne trasy nawet w wariancie B Schronisko/hotel SUPER!
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Zdobywamy Tatrzańskie Dwutysięczniki – Rysy od słowackiej strony! [nocleg w schronisku] [Szczyt KGP] prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.