info@gdzienaweekend.pl
Jeżeli nie masz lęku ekspozycji, jesteś obyty w klamrach i łańcuchach oraz liczysz na mega widoki i ciekawe, nie sztampowe trasy to nie czekaj, zapisuj się od razu! 😊 Słowackie Tatrzańskie szlaki w słonecznej, wrześniowej aurze, zapierające dech w piersiach widoki z dwutysięczników, a do tego pyszna kuchnia w klimatycznych schroniskach. Podczas weekendu zdobędziemy Czerwoną Ławkę i Sławkowski Szczyt, przejrzymy się w lustrze jezior w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich i zachwycimy się ciszą i spokojem na szlakach u naszych południowych sąsiadów.
Tyle niesamowitych atrakcji – zapisz się, odkryj słowackie Tatry i pamiętaj, że z nami o nic nie musisz się martwić!
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” jest odznaką regionalną ustanowioną w 2015 roku przez Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Celem odznaki jest nakłonienie do kompleksowego spojrzenia na Tatry, ich piękno i unikatowość oraz metodycznego podejścia do poznawania ich wartości przyrodniczej.
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” obejmuje najwyższe tatrzańskie szczyty mające, co najmniej 2000 m n.p.m. wysokości, na które można wejść znakowanymi szlakami turystycznymi.
Odznakę może zdobyć każdy, bez względu na obywatelstwo, wiek, członkostwo w organizacji turystycznej.
Odznaka posiada trzy stopnie:
Książeczki Odznaki „Tatrzańskie Dwutysięczniki” można nabyć w Hutniczo-Miejskim Oddziale PTTK w Krakowie.
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy szczyty:
nr 3. – Sławkowski Szczyt!
nr 7. – Czerwona Ławka!
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję, uprawiają regularnie sport, nie mają lęku wysokości i mają doświadczenie w górach! Będziemy szli cały dzień (od ok. 7:00 rano w sobotę), dość żwawym marszem, będą ekspozycje oraz łańcuchy. W sobotę pokonamy wysokość równą ok. 15 wejściom na taras widokowy Pałacu Kultury w górę i w dół oraz odległość równą prawie całej linii Metra M1, w niedzielę trochę mniej.
Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Jeśli czytając opis długości tras i przewyższeń zdajesz sobie sprawę z trudności trasy i wiesz że przechodziłeś już zbliżone i dałeś radę to śmiało się zapisuj. Jeśli masz wątpliwości – zacznij lepiej od wyjazdów łatwych lub średnich, żeby się lepiej sprawdzić 🙂
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na info@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyjeżdżamy w nocy z piątku na sobotę i wracamy w niedzielny wieczór około północy, więc nie potrzeba brać dni wolnych.
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z placu Defilad w Warszawie w piątek wieczorem, 15.09.2023, o 22:15. Powrót w nocy z niedzieli, 10.09.2023, na poniedziałek, około 2:00 w nocy.
Do wycieczki można dołączyć na trasie – jedziemy przez Radom (obwodnica) – Kielce (obwodnica) – Kraków (centrum).
Z soboty na niedzielę śpimy komfortowym ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2 oraz 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-osobowe za dopłatą).
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub paszport
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność
ubranie na cebulkę, dodatkowo czapkę, szalik – warunki w górach warunki mogą być zimowe
kurtkę przeciwdeszczową, płaszcz
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do schroniska aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać)
mały plecak na wodę i przekąski
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
opcjonalnie raczki/kijki
ew. śniadanie na sobotę oraz suchy prowiant i napoje na 2 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie)
gotówkę na ew. wydatki na miejscu i koszty kolejki na Hrebienok
termos/ kubek termiczny z ciepłą herbatą 🙂
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Biegać, skakać, latać, pływać… I tak dalej. Sami wiecie. Jeśli siedzi to chyba na rowerze. Albo w kajaku. I na dodatek zaraża pasją wszystkich wokół do aktywnego weekendowego wypoczynku. Czasem może bez wypoczynku. Ale warto, bo dzięki niej zobaczysz epickie widoki i doświadczysz niezapomnianych wrażeń. A teraz biegiem pod górę, panorama czeka!
Będziemy nocować w komfortowym ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami (pokoje 1-os. za dopłatą) po polskiej stronie. W cenie jest również zagwarantowana obiadokolacja w sobotę oraz śniadanie w formie bufetu w niedzielę. Pensjonat uzyskał bardzo dobrą ocenę 7,9 wśród użytkowników booking.com.
We wspólną podróży wyruszymy w piątek wieczorem o 22:15 i po kilku godzinach dotrzemy na teren Słowacji, a dokładniej do Starego Smokowca (990 m n.p.m.). Leżąca u podnóża Tatry Wysokich miejscowość jest idealnym punktem startowym dla wielu górskich wycieczek. Tego dnia iść będziemy szlakiem okrzykniętym jednym z najtrudniejszych w całych Tatrach – sprawdzimy, czy to prawda! 😊 Początkowo szeroka, szutrowa, stale wznoszącą się trasa doprowadzi nas do Hrebienoka (1285 m n.p.m.), skąd po kilku kilometrach dotrzemy do Schroniska Zamkowskiego (1475 m n.p.m., Zamkovského chata). Po krótkiej przerwie wrócimy na szlak, który będzie coraz bardziej stromy i kamienisty. Idąc po skalnych półkach i stopniach będzie szansa spotkać nosiczy, czyli tragarzy, zaopatrujących tatrzańskie schroniska. Po pewnym czasie naszym oczom ukaże się tafla malowniczo położonych jezior w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich (2000 m n.p.m.) oraz majaczące w oddali Schronisko Terinka (2015 m n.p.m., Teryho Chata). Najwyżej położone schronisko całoroczne w Tatrach zbudowane zostało z materiałów wniesionych na szczyt przez wspomnianych nosiczy! Będzie szansa by wypróbować specjały kuchni i zachwycić się pięknem okolicznych szczytów. Wypoczęci ruszymy dalej i po chwili spokojnej wędrówki po dość płaskim terenie rozpocznie się to, co „tygryski lubią najbardziej” 😊 Szlak usłany kamieniami, wysokimi stopniami, ciągami łańcuchów i kilkoma metalowymi klamrami. Do tego bardzo mocna ekspozycja i już wiadomo, że zdobywamy Czerwoną Ławkę (2352 m n.p.m., Priečne sedlo). Z góry przy dobrej widoczności podziwiać będziemy cudowne widoki na Dolinę Zimnej Wody, Łomnicę, Sławkowski Szczyt, Gerlach czy Jaworowy Szczyt. Schodząc w dół żółtym szlakiem dotrzemy do schroniska Zbójnicka Chata (1960 m n.p.m., Zbojnícka chata) i kontynuując podróż przez Dolinę Białej Wody, wśród surowych, górskich krajobrazów zejdziemy ze szlaku w Starym Smokowcu, skąd ruszymy do miejsca noclegu, gdzie dotrzemy po około godzinie. Na miejscu czekać na nas będzie obiadokolacja, a po niej zaplanowana jest oczywiście wspólna integracja przy ognisku (jeśli tylko pogoda pozwoli)!
Trasa:
Stary Smokowiec – Hrebienok – Schronisko Zamkowskiego – Schronisko Terinka – Czerwona Ławka – Zbójnicka Chata – Dolina Białej Wody – Stary Smokowiec
9:19 h, długość: 22,1 km, podejść 1740 m, zejść 1737 m
Niedzielę rozpoczniemy od wczesnego śniadania (ok. 6:00), następnie wykwaterujemy się i wyruszymy na start szlaku, gdzie dotrzemy po około godzinie. Ruszamy z tego samego miejsca co dnia poprzedniego – ze Starego Smokowca. Tym razem jednak, aby zaoszczędzić trochę czasu, pierwszy odcinek pokonamy kolejką linową! Następnie czerwonym szlakiem, a po rozejściu niebieskim, pośród wysokich iglastych drzew, krzewów i przyjemnej górskiej zieleni dotrzemy do rozwidlenia dróg, zwanego Maksymilianką (1531 m n.p.m., Slavkovská vyhliadka Maximiliánka). Ze znajdującego się tam punktu widokowego rozpościerać się będzie niesamowity krajobraz na górującą Łomnicę oraz Pośrednią Grań. Kontynuując podróż niebieskim szlakiem stale będziemy piąć się w górę pokonując skalne rumowiska, chwiejące się kamienie i liczne zakosy. Gdy miniemy ostatnie krzaki kosodrzewiny rozpocznie się najtrudniejszy fragment – ostre podejście po skalistej grani na Królewski Nos (2273 m n.p.m., Kráľovský nos). Stad już niecały kilometr drogi do głównego celu dnia – Sławkowskiego Szczytu (2452 m n.p.m., Slavkovský štít), na wierzchołku którego stoi metalowy krzyż. Podziwiać będziemy nieodległy Gerlach, Jaworowe Szczyty, Łomnicę, stawy w Staroleśnej Dolinie, Kotlinę Popradzką i Niżne Tatry. Po chwili na pamiątkowe zdjęcia i odpoczynek wrócimy do Hrebienoka tą samą drogą co przyszliśmy, ponownie przejedziemy kolejką linową, tym razem w dół i wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy, gdzie w zależności od warunków na drodze dotrzemy około 2 w nocy.
Trasa:
Hrebienok – Slavkovský štít – Hrebienok
7:27 h, długość 12,7 km, podejść 1254 m, zejść 1255 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
Jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację z podobnego wyjazdu, gdzie zdobyliśmy Rysy!
Nie będę się rozpisywał, wszystko było super, pogoda, góry, trasy, schroniska, przewodnicy i pilotka! Jestem bardzo zadowolony z tego wyjazdu!
To już kolejny mój wyjazd z Wami i kolejny udany pod każdym względem. Zatem podziękuje i pogratuluje przedsięwzięcia organizacji coraz ambitniejszych programów. Gradacja trudności imprezy i dodatkowy podział uczestników na dwie grupy tez wydaje się być trafiony. Możliwość odłączenia od grupy z której skorzystałam tez jest wygodna Dziękuję!
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Zdobywamy Tatrzańskie Dwutysięczniki na Słowacji – Czerwona Ławka i Sławkowski Szczyt! prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.