Zapisz się na naszego newsletter i dowiaduj się pierwszy o naszych wyjazdach!
Pomyślnie dodano Twój adres mailowy do naszej listy subskrybentów.
info@gdzienaweekend.pl
Zapraszamy na wczesnojesienny weekend w pięknych Słowackich Tatrach! Tylko z nami zobaczysz cudowne miejsca, malownicze panoramy i zapierające dech w piersiach szczyty, które rzadko są w programach wycieczek! Nie ominie nas wędrowanie po górskich szlakach, próbowanie lokalnych przysmaków w słowackich schroniskach, relaksowanie się nad lustrem wysokogórskich stawów i nocleg w schronisku! A wisienką na torcie będzie zdobycie Jagnięcego Szczytu (2230 m n.p.m.) i Rakuskiej Czuby (2037 m n.p.m.)! Tyle niesamowitych atrakcji – zapisz się, odkryj słowackie Tatry i pamiętaj, że z nami o nic nie musisz się martwić!
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” jest odznaką regionalną ustanowioną w 2015 roku przez Hutniczo-Miejski Oddział PTTK w Krakowie. Celem odznaki jest nakłonienie do kompleksowego spojrzenia na Tatry, ich piękno i unikatowość oraz metodycznego podejścia do poznawania ich wartości przyrodniczej.
Odznaka „Tatrzańskie Dwutysięczniki” obejmuje najwyższe tatrzańskie szczyty mające, co najmniej 2000 m n.p.m. wysokości, na które można wejść znakowanymi szlakami turystycznymi.
Odznakę może zdobyć każdy, bez względu na obywatelstwo, wiek, członkostwo w organizacji turystycznej.
Odznaka posiada trzy stopnie:
Książeczki Odznaki „Tatrzańskie Dwutysięczniki” można nabyć w Hutniczo-Miejskim Oddziale PTTK w Krakowie.
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy dwa szczyty:
nr 19. – Jagnięcy Szczyt
nr 51. – Rakuska Czuba
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję, uprawiają regularnie sport, nie mają lęku wysokości i mają doświadczenie w górach! Będziemy szli cały dzień (od ok. 7:30 rano w sobotę), dość żwawym marszem, będą ekspozycje oraz łańcuchy. W sobotę pokonamy wysokość równą ok. 12 wejściom na taras widokowy Pałacu Kultury w górę i połowie tego w dół oraz odległość równą połowie linii Metra M1, w niedzielę nieco mniej.
Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Jeśli czytając opis długości tras i przewyższeń zdajesz sobie sprawę z trudności trasy i wiesz że przechodziłeś już zbliżone i dałeś radę to śmiało się zapisuj. Jeśli masz wątpliwości – zacznij lepiej od wyjazdów łatwych lub średnich, żeby się lepiej sprawdzić 🙂
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na kontakt@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Podczas wyjazdu śpimy w niezwykle urokliwym miejscu w samym sercu gór – w schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. W związku z tym musimy ze sobą zabrać na trasę rzeczy potrzebne nam na nocleg, ale na szczęście nie wiele, bo tylko na jedną noc, także wystarczy nam mały plecak. Dodatkowo będziemy je mieć pierwszego dnia ze sobą tylko przez część dnia, bo przed wyjściem na bardziej wymagający odcinek będzie można je zostawić w schronisku. W pokojach mamy pościel, wiec nie potrzeba brać śpiworów.
Wyjeżdżamy w nocy z piątku na sobotę i wracamy w niedzielny wieczór około północy, więc nie potrzeba brać dni wolnych.
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z placu Defilad w Warszawie w piątek wieczorem, 5.09.2025, o godz. 23:45. Powrót w niedzielę późnym wieczorem, 7.09.2025, około północy – pierwszej w nocy.
Do wycieczki można dołączyć na trasie – jedziemy przez Radom (obwodnica) – Kielce (obwodnica) – Kraków (centrum).
Śpimy w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Zelené pleso) w pokojach 12, 8, 6 oraz 4-osobowych ze wspólnymi łazienkami na korytarzu (łóżka piętrowe), możliwe pokoje koedukacyjne. Wszystkie pokoje z pościelą.
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub paszport
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność
ubranie na cebulkę, dodatkowo czapkę, szalik – warunki w górach warunki mogą być zimowe
kurtkę przeciwdeszczową, płaszcz
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do schroniska aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać)
mały plecak na wodę i przekąski
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania
opcjonalnie raczki/kijki
ew. śniadanie na sobotę oraz suchy prowiant i napoje na 2 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie oraz w schronisku)
termos/ kubek termiczny z ciepłą herbatą 🙂
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Biegać, skakać, latać, pływać… I tak dalej. Sami wiecie. Jeśli siedzi to chyba na rowerze. Albo w kajaku. I na dodatek zaraża pasją wszystkich wokół do aktywnego weekendowego wypoczynku. Czasem może bez wypoczynku. Ale warto, bo dzięki niej zobaczysz epickie widoki i doświadczysz niezapomnianych wrażeń. A teraz biegiem pod górę, panorama czeka!
Będziemy nocować w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim w pokojach 4, 6, 8 i 12-osobowych, możliwe pokoje koedukacyjne. We wszystkich pokojach są łóżka piętrowe i pościel, ręczników brak. W schronisku są trzy koedukacyjne łazienki na korytarzu, z prysznicem. W cenie jest również zagwarantowana obiadokolacja w sobotę oraz śniadanie w niedzielę. Schronisko znajduje się na wysokości 1550 m n.p.m. Obiekt uzyskał bardzo dobrą ocenę 4,7 wśród użytkowników google maps!
Wspólną wyprawę rozpoczniemy w piątek około godziny 23:45 na Placu Defilad w Warszawie, skąd wyruszymy na południe Polski. Po nocnym przejeździe powitamy wschód słońca w okolicach granicy ze Słowacją, a następnie zatrzymamy się na przerwę śniadaniową, a niedługo po niej dotrzemy na początek szlaku i wkroczymy na teren Tatr Wysokich. Wędrując nieustannie pod górę, po kilku kilometrach dotrzemy nad brzeg Zielonego Stawu Kieżmarskiego (1545 m n.p.m.). Znajdujące się tam Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese, 1550 m n.p.m.) oraz malownicza sceneria zrobią ogromne wrażenie – to właśnie tu spędzimy noc, jednak zakwaterowanie przewidziane jest na późniejszą godzinę. Jednak już teraz zostawimy najcięższy bagaż i „na lekko” pójdziemy w dalszą trasę. 😊 Po krótkiej przerwie, chwili regeneracji i drugim śniadaniu ruszymy dalej. Strome podejście licznymi zakosami pozwoli nam szybko zdobywać kolejne metry wysokości. Najpierw dotrzemy do Doliny Jagnięcej (1811 m n.p.m.), gdzie znajduje się siostrzany Czerwony Staw Kieżmarski. Spomiędzy kosodrzewiny i skalistych ścian będą wyłaniać się zbocza okolicznych szczytów – Łomnicy (2634 m n.p.m.), Jastrzębiej Turni (2137 m n.p.m.) oraz naszego głównego celu – Jagnięcego Szczytu (2230 m n.p.m.). Tutaj rozpocznie się najtrudniejsza część trasy – czekać nas będą liczne półki skalne, ciągi łańcuchów, strome ściany oraz ostre zakosy. Naszym poczynaniom będą przyglądać się lokalni mieszkańcy gór – kozice. 😊 Po wymagającym podejściu i prawdziwym sprawdzianie kondycji staniemy na rozległym wierzchołku Jagnięcego Szczytu. Przy dobrej widoczności panorama ze szczytu będzie imponująca – podziwiać będziemy m.in. grupę Łomnicy, stoki Tatr Bielskich oraz wybrane szczyty Tatr Zachodnich. Schodzić będziemy tą samą trasą, a nasz trekking zakończymy w klimatycznym Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim. Po zakwaterowaniu czeka nas pyszna obiadokolacja, która – po całodniowym wysiłku i w tak urokliwych okolicznościach – będzie smakować wyśmienicie. 😊 Wieczorem chętni spotkają się oczywiście na wspólną integrację!
Trasa:
Tatranské Matliare – Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim – Jagnięcy Szczyt – Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
8:01h, 13,8 km, podejść 1 341 m, zejść 665 m
W niedzielę po śniadaniu w Schronisku nad Zielonym Stawem Kieżmarskim wyruszymy bezpośrednio z noclegu na kolejną górską przygodę. Tym razem naszym głównym celem będzie Rakuska Czuba, malowniczy szczyt w grani Tatr Wysokich, który zapewni nam spektakularne widoki. Na początek czeka nas umiarkowanie wymagające podejście – szlak będzie stopniowo piął się w górę, prowadząc przez malownicze zbocza porośnięte kosodrzewiną. Podłoże miejscami stanie się bardziej kamieniste, ale wędrówka nie powinna sprawiać większych trudności. Pierwszym i najwyższym szczytem tego dnia będzie Rakuska Czuba (2037 m n.p.m.). W drodze na ten szczyt pojawi się odcinek z łańcuchami. Na górze odpoczniemy i będziemy podziwiać panoramę – z jednej strony zobaczymy monumentalną Łomnicę (2634 m n.p.m.), z drugiej roztoczy się widok na Tatry Bielskie i Podtatrze. Będzie to idealne miejsce na krótką przerwę i sesję zdjęciową. Po chwili regeneracji rozpoczniemy zejście przez Rakuski Przechód w kierunku Schroniska Łomnickiego (1732 m n.p.m.), gdzie zrobimy dłuższą przerwę. Szlak na tym odcinku będzie łagodny, a w dalszej części ukaże się przed nami widok na Dolinę Małej Zimnej Wody. Kolejno trasa poprowadzi nas do Schroniska Zamkovskiego (1475 m n.p.m.) – malowniczo położonego wśród lasu i otoczonego górskimi potokami. Stąd rozpoczniemy zejście do Rainerowej Chatki, najmniejszego i najstarszego schroniska w Tatrach Wysokich, pełnego historii i niesamowitego klimatu. Ostatni odcinek to spokojny spacer przez Dolinę Zimnej Wody w kierunku Tatrzańskiej Leśnej, gdzie zakończymy naszą wędrówkę. Po dniu pełnym górskich wrażeń i niesamowitych krajobrazów wrócimy do Polski, niosąc ze sobą niezapomniane wspomnienia! Do Warszawy dotrzemy około północy – pierwszej w nocy, zależnie od warunków na drodze.
Trasa:
Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim – Rakuska Czuba (2037 m) – Rakuski Przechód – Schronisko Łomnickie – Schronisko Zamkovskiego – Rainerowa Chatka – Tatrzańska Leśna
5:58h, 14,4 km, podejść 461 m, zejść 1 097 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
Jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację z poprzedniego zdobycia Jagnięcego Szczytu!
Cześć, wyjazd na Jagnięcy Szczyt był moim kolejnym z cyklu zdobywania tatrzańskich szczytów. Bardzo mi się podobało z uwagi na samą trasę, która była trudna i wymagająca, ale stanowiła dla mnie wyzwanie, które udało mi się podjąć i zdobyć szczyt. Piękne widoki zapierające dech stanowiły dla mnie bodziec, który mnie motywował do wędrówki. Co do organizacji – nie mam zastrzeżeń. Przewodniczka opowiadała ciekawe informacje na temat przemierzanej trasy i samych Tatr, dbała o uczestników i integrowała się z nimi, co stanowiło plus. Pozdrawiam.
Bardzo dobrze zorganizowany wyjazd, nocleg bardzo fajny, jedzenie też przepyszne, trasy wycieczek świetne, przewodniczka Marysia też fajna babka, nie ma się do czego przyczepić. Renata świetnie zorganizowana, sympatyczna i wesoła. Dziękujemy za wspólnie spędzony, fajny weekend […] Pozdrawiamy.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Zdobywamy Tatrzańskie Dwutysięczniki – Jagnięcy Szczyt i Rakuska Czuba! [nocleg w schronisku] prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.