Zapisz się na naszego newsletter i dowiaduj się pierwszy o naszych wyjazdach!
Pomyślnie dodano Twój adres mailowy do naszej listy subskrybentów.
info@gdzienaweekend.pl
Wybierz się z nami na zachwyacający, trzydniowy trekking po Sudetach, obejmujący aż trzy wyjątkowe pasma górskie – Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie i Góry Sowie! Każde z nich zachwyca niepowtarzalnym klimatem, malowniczymi krajobrazami i bogatą historią, którą odkryjemy wspólnie na szlaku.
W trakcie długiego weekendu sierpniowego, gdy dni są długie i pogoda sprzyja pieszym wędrówkom, zdobędziemy m.in. Orlicę, Jagodną i Wielką Sowę – szczyty należące do KGP i DPG, a także najwyższą w całych Górach Orlickich Velką Desztną, wpisaną do Korony Sudetów! Odwiedzimy również ruiny średniowiecznego zamku, tajemniczą jaskinię, stalowe i kamienne wieże widokowe, a także poznamy historię kompleksu Riese w chłodnych korytarzach Sztolni Walimskich.
Po intensywnym dniu na górskim szlaku wieczory spędzimy w miłym towarzystwie – przy ognisku, w otoczeniu lasu i szumu potoku. Idealny czas na relaks, rozmowy i wspólne świętowanie górskich sukcesów! 🙂
Gotowi na wyprawę pełną przyrody, widoków i niesamowitych górskich szlaków? Liczba miejsc ograniczona – nie czekaj, zarezerwuj swoje miejsce już dziś!
Zdjęcie główne Tomáš Polena mapy.com/pl
Korona Gór Polski to 28 szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce i poza kilkoma wyjątkami pokrywają się one z listą najwyższych szczytów. Zdobycie ich wszystkich to pokonanie ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. oraz słynna możliwość otrzymania tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski 🙂 (Aby go zdobyć najpierw wstąpić wstąpić do Klubu KGP).
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy trzy szczyty KGP
Diadem Polskich Gór to odznaka zwieńczająca zdobycie 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce (w randze mezoregionów oraz wybranych mikroregionów). Zdobyć ją można po przedstawieniu wypełnionej i potwierdzonej (np. fotografiami lub pieczątkami) książeczki odznaki DPG. Szczegóły tego wspaniałego wyzwania można znaleźć m.in. w regulaminie DPG.
Podczas tego wyjazdu zdobędziemy 3 szczyty:
nr 66. – Orlica w Górach Orlickich!
nr 71. – Wielka Sowa w Górach Sowich!
nr 68. – Jagodna pn. w Górach Bystrzyckich!
nr 69. – Jagodna w Górach Bystrzyckich!
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób o średniej kondycji, które już chodziły po górach. Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Podczas wyjazdu chodzimy na lekko – tzn. nasze bagaże zostaną dowiezione autokarem do noclegu, zatem na szlak wystarczy nam mały plecak.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na kontakt@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyruszamy w nocy z czwartku na piątek a wracamy w niedzielę wieczorem, zatem nie potrzebujesz urlopu na tę wspaniałą 3 dniową wyprawę, bo 15 sierpnia (piątek) jest ustawowo dniem wolnym od pracy! 🙂
Jedziemy autokarem, wyjazd jest w nocy z czwartku, 14.08.2025, na piątek, 15.08.2025, o godz. 00:45 z Placu Defilad w Warszawie. Powrót w niedzielę wieczorem, 17.08.2025, około 23:00 w zależności od warunków na drodze.
Będziemy nocować w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami /niektóre typu studio – 2 pokoje ze wspólną łazienką/ (pokoje 1-osobowe za dopłatą) oraz w pokojach 4-osobowych typu studio.
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub paszport (część szlaków jest po czeskiej stronie)
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność
ubranie na cebulkę, w tym ciepłe rzeczy na ewentualne wieczory przy ognisku
kurtkę przeciwdeszczową oraz parasol
lekką czapkę
spodnie i buty na zmianę, aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia
mały plecak na kurtkę, wodę i przekąski
śniadanie na piątek oraz suchy prowiant i napoje na trekkingi min. na 2 pierwsze dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie)
termos/ kubek termiczny z ciepłą herbatą 🙂
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Nocujemy w ośrodku wypoczynkowym w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami /niektóre typu studio – 2 pokoje ze wspólną łazienką/ (pokoje 1-osobowe za dopłatą). W cenie pobytu zagwarantowane są dwie obiadokolacje oraz dwa śniadania. Ośrodek położony jest nad potokiem w otoczeniu lasu, więc to doskonałe miejsce na odpoczynek, a także świetna baza wypadowa do naszych szlaków! Obiekt uzyskał bardzo dobrą ocenę 4,4 na google maps!
Specjalista od dostosowywania rzeczywistości do planu. Lekki geek z pasją do map, tabelek i perfekcjonizmu. Z drugiej strony optymista życiowy, który w każdej niespodziewanej sytuacji widzi możliwość do odkrycia czegoś fascynującego i przy okazji przekazania grupie nowej interesującej wiedzy.
Naszą wyprawę rozpoczniemy w nocy z czwartku na piątek o 00:45 – autokar zabierze nas z Placu Defilad w Warszawie w kierunku Sudetów, gdzie przeżyjemy niezapomnianą, trzydniową przygodę. W piątkowy poranek zatrzymamy się na przerwę śniadaniową i przygotowanie do wędrówki, po czym wyruszymy na pierwszy górski szlak. Wędrówkę rozpoczniemy w Zieleńcu, znanym z alpejskiego klimatu i malowniczych krajobrazów. Ruszymy ku pierwszym wzniesieniom Gór Orlickich, pasma leżącego na pograniczu polsko-czeskim. Już na początku zdobędziemy Orlicę (1 084 m n.p.m.), najwyższy szczyt polskiej części tych gór, zaliczany zarówno do Korony Gór Polski (KGP), jak i Diademu Polskich Gór (DPG). Dalej trasa poprowadzi nas przez graniczny grzbiet – przejdziemy przez Polomský kopec (1 050 m n.p.m.) i Szerlich (1 023 m n.p.m.), a następnie dotrzemy do urokliwej Masarykowej Chaty, gdzie zaplanowana będzie przerwa na odpoczynek i posiłek (we własnym zakresie). Zwieńczeniem dnia będzie wejście na Velka Destna (1 115 m n.p.m.) – najwyższy szczyt całych Gór Orlickich, znajdujący się już po stronie czeskiej. To miejsce należy do Korony Sudetów i zapewni nam rozległą panoramę na okoliczne pasma, w tym Góry Bystrzyckie, a przy dobrej widoczności Karkonosze. Po zdobyciu szczytu rozpoczniemy zejście przez Pod Jelenkou do przygranicznej Lasówki, skąd udamy się do naszego noclegu. Wieczorem po zakwaterowaniu czeka nas obiadokolacja i wieczorna integracja przy ognisku (o ile pogoda pozwoli) 🙂
Grzegorzgalik mapy.com/pl
Kadlecovacb mapy.com/pl
Jaroslav Houfek mapy.com/pl
Zieleniec – Orlica – Polomský kopec – Szerlich – Schronisko Masarykowa Chata – Wielka Desztna – Pod Jelenkou – Lasówka
5:04 h + przerwy, 16,1 km, suma podejść 331 m, suma zejść 560 m
Drugiego dnia, po śniadaniu, wyruszamy na szlak w Góry Bystrzyckie – dzikie, zalesione i rzadziej uczęszczane pasmo, które oferuje spokój i piękne widoki bez tłumów na szlakach. Na początek dotrzemy do malowniczo położonych ruin Zamku Szczerba (588 m n.p.m.), niewielkiej średniowiecznej warowni z XIII wieku. Choć zamek nie przetrwał próby czasu, jego ruiny wciąż robią wrażenie i dają wgląd w historię regionu. Następnie odwiedzimy Jaskinię Solna Jama, niewielką, ale niezwykle interesującą grotę skalną, owianą lokalnymi legendami o ukrytych skarbach i duchach strażników granicy. 🙂 Dalsza część szlaku zaprowadzi nas na Czerniec (891 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się nowoczesna, stalowa wieża widokowa, z której roztaczają się imponujące panoramy Kotliny Kłodzkiej, Gór Orlickich, Bystrzyckich i nawet Masywu Śnieżnika. Po krótkim odpoczynku rozpoczniemy podejście na Jagodną (977 m n.p.m.) oraz Jagodną pn. (980 m n.p.m.)– najwyższe szczyty Gór Bystrzyckich, pierwsza należąca zarówno do KGP, jak i DPG. Choć zalesiona, Jagodna oferuje rozległe widoki z wieży widokowej zlokalizowanej tuż pod jej wierzchołkiem. Dzień zakończymy w klimatycznym Schronisku PTTK „Jagodna”, położonym na Przełęczy Spalona, skąd udamy się do noclegu na obiadokolację. Wieczorem oczywiście zapraszamy na wspólną integrację przy ognisku 🙂
MAF mapy.com/pl
MANGALIA mapy.com/pl
Tomáš Polena mapy.com/pl
Gniewoszów – Zamek Szczerba – Jaskinia Solna Jama – wieża widokowa na Czerńcu – Jagodna – Schronisko PTTK „Jagodna”
6:30 h + przerwy, 19,2 km , suma podejść 721 m, suma zejść 417 m
W niedzielny poranek, po śniadaniu i wykwaterowaniu znów wyruszymy na górski szlak. Tego dnia przeniesiemy się w Góry Sowie – najstarsze góry w Sudetach. Naszą trasę rozpoczniemy na Przełęczy Jugowskiej (805 m n.p.m.), skąd ruszymy w stronę Lisich Skałek (867 m n.p.m.) – ciekawej formacji skalnej wkomponowanej w leśny grzbiet, skąd przy odrobinie szczęścia zobaczymy panoramę na Masyw Ślęży i Góry Bardzkie. Dalej szlak poprowadzi nas przez Kozie Siodło (887 m n.p.m.), popularny węzeł szlaków i dawne przejście pasterskie, aż na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Sowich, należący do KGP i DPG. Na jej wierzchołku wznosi się charakterystyczna, zabytkowa wieża widokowa im. Mieczysława Orłowicza, z której przy dobrej pogodzie dostrzeżemy Śnieżkę, Masyw Ślęży, a nawet Karkonosze i czeskie Jesioniki. Po pamiątkowych zdjęciach i odpoczynku na szczycie rozpoczniemy zejście w kierunku Przełęczy Sokolej (754 m n.p.m.), gdzie zakończymy górski etap naszej wyprawy. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji! 🙂 Po zejściu ze szlaku udamy się na zwiedzanie Sztolni Walimskich – części owianego tajemnicą kompleksu Riese, budowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej (zwiedzanie z przewodnikiem). W chłodnych, wykutych w skale korytarzach poznamy historię jednego z najbardziej zagadkowych projektów nazistowskich – potężnego systemu tuneli i hal, którego przeznaczenie do dziś budzi wiele pytań i teorii. Następnie ruszymy w drogę powrotną do Warszawy, mając za sobą trzy dni niezapomnianej sudeckiej przygody – pełnej panoram, historii i górskich szlaków. Na miejsce dotrzemy około 23:00, w zależności od warunków na drodze.
Lassota Miłosz mapy.com/pl
Michał Adamski mapy.com/pl
Przełęcz Jugowska – Lisie Skałki – Kozie Siodło – Wielka Sowa – Przełęcz Sokola
3:27h + przerwy, 10,5 km, suma podejść 292 m, suma zejść 334 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
W Sudetach byliśmy wielokrotnie, jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację i przeczytaj opinie uczestników z podobnego jesiennego wyjazdu!
Cześć, z mojej strony to był pierwszy wyjazd z Wami. Wrażenia bardzo pozytywne: przewodnik Renata 100/100 😉 , zakwaterowanie OK, wyżywienie 10/10, trasy dobrane optymalnie, transport bdb. Długość wyjazdu optymalna, osobiście nie przepadam za 2 dniowymi wyjazdami i preferuje 3-5 dniowe.
Takich wyjazdów będę u Was szukał 😉
Dzień dobry,
Trasa niezwykle ciekawa. Jednak drugi dzień dla wielu męczący. Pilotka Renata z Marcinem to dobry duet, nie wspominając już o kierowcy Pawle, który swoja „biała rakietą” dokonywał operacji wręcz ekwibilistrycznych na wąskich i zniszczonych drogach.
Ośrodek bardzo przyjemni, a gospodarze wyjątkowo mili i dbający o gości. Nie ma się do czego przyczepić.
płatna w 2 ratach:
– 300 zł w ciągu 2 dni od dokonania rezerwacji,
– 649 zł do 14.07.2025.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Sierpniówka – trekking po Sudetach! [Góry: Orlickie, Bystrzyckie, Sowie] [3 szczyty KGP+ 4 szczyty DPG] prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.