info@gdzienaweekend.pl
Zainteresowanych odkryciem niezwykłego kraju, jakim jest Rumunia jest coraz więcej. Zapraszamy więc na zupełnie nowy wyjazd do tego niezwykłego kraju w lipcu 2023 roku! Malownicze szlaki, klimatyczne trasy pośród dzikiej flory i zachwycające krajobrazy. To wszystko i wiele więcej czeka nas w Alpach Rodniańskich i Górach Marmaroskich! Poznamy historię regionu, dzieje lokalnych mieszkańców, a ponadto odkryjemy smaki i tradycje rumuńskiej kultury!
Zachwyć się z nami urokami rumuńskich Karpat – nie czekaj, zapisz się już dziś!
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób o bardzo dobrej kondycji, które regularnie chodzą po górach. Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Podczas wyjazdu chodzimy na lekko – tzn. nasze bagaże zostaną dowiezione autokarem do noclegu, zatem na szlak wystarczy nam mały plecak.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na info@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyruszamy w środę wieczorem, a wracamy w poniedziałek koło południa, zatem wystarczą 3 dni urlopu, aby uczestniczyć w tej 5 dniowej wyprawie🙂
Jedziemy autokarem, wyjazd jest w w środę, 5.07.2023, o godz. 17:45 z Placu Defilad w Warszawie. Powrót w poniedziałek, 10.07.2023, około 12:00 w południe, w zależności od warunków na drodze.
W Rumunii śpimy w hotelu w alpejskim stylu położonym w otoczeniu gór w pokojach 2 i 3-osobowych (niektóre typu studio – ze wspólną łazienką na dwa pokoje; możliwe łóżka małżeńskie).
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty (paszportu nie trzeba),
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność,
ubranie na cebulkę, w tym ciepłe rzeczy (w wysokich górach nawet latem potrafi być zimno)
kurtkę przeciwdeszczową
ciepłą czapkę i cienkie rękawiczki
spodnie i buty na zmianę, ew. kapcie do noclegu, aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać),
mały plecak na wodę i przekąski,
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania,
śniadanie na czwartek oraz suchy prowiant i napoje (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie),
termos/kubek termiczny z herbatą zawsze się przyda 🙂
Wyjeżdżamy do Rumunii.
WALUTA
Walutą kraju jest nowy lej rumuński, w skrócie RON. Bardzo mogą podobać się plastikowe, polimerowe banknoty, które są jedynymi tego typu w naszej części Europy 🙂 Przelicznik przedstawia się następująco: 1 RON = 0.95 PLN (stan na 2022-12-01) i bardzo to ułatwia sprawę w przypadku przeliczania cen, bo to, co widzimy w lejach, to mniej więcej tyle samo będzie w naszych złotówkach.
Rekomendujemy zabranie karty płatniczej z możliwościami darmowych wypłat z bankomatów zagranicą lub kupić leje w Polsce, bez większych problemów w każdym kantorze można to zrobić 🙂
Bankomaty w Rumunii są w zasadzie tak rozpowszechnione, jak w Polsce, nawet w mniejszych miejscowościach znajdziemy je bez problemu.
CENY
Ceny podstawowych produktów w Rumunii są prawie takie same jak w Polsce. W miejscowościach turystycznych trudno gdzieś będzie tanio zjeść. Czasami możemy trafić na jakąś niedrogą jadłodajnię, ale nadal tak tanio, jak w naszych barach mlecznych to nie będzie. Fast foody, budki z pieczywem, hot dogarnie i hamburgerownie są w Rumunii masowo rozpowszechnione. Ceny za fast foody także z reguły przypominają polskie. Natomiast za dwudaniowy obiad wraz z czymś do picia, co najmniej 30-40 lei (30-40 zł) za osobę.
ROAMING
Będąc w Rumunii nie powinniśmy ponosić dodatkowych kosztów związanych z odbieraniem połączeń, wysyłaniem wiadomości SMS/MMS czy transferem danych.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy mogą wjechać na terytorium Rumunii po okazaniu ważnego dowodu osobistego. Musi on znajdować się w dobrym stanie technicznym, aby nie było żadnych problemów z identyfikacją osoby. Przy pobycie do 90 dni nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.
OPIEKA MEDYCZNA
Rumunia jest członkiem UE, dlatego też zalecamy przed wyjazdem należy wyrobić w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia tzw. EUROPEJSKĄ KARTĘ UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO.
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Niczym pasterz swoje stada przeprowadza bezpiecznie uczestników wycieczek przez najpiękniejsze górskie rejony. O górach wie wszystko i nawet więcej. Podejrzewamy zatem, że wychowały go wilki. Do tego gra na gitarze i śpiewa. Możliwe, że też tańczy 🙂
W Rumunii śpimy w hotelu w alpejskim stylu położonym w otoczeniu gór w pokojach 2 i 3-osobowych (niektóre typu studio – ze wspólną łazienką na dwa pokoje; możliwe łóżka małżeńskie). W cenie są również zagwarantowane obiadokolacje oraz śniadanie. Jest to idealne miejsce jako baza wypadowa do zwiedzanych przez nas atrakcji. 🙂 Obiekt uzyskał bardzo dobrą ocenę 8,9 wśród użytkowników portalu booking.com.
Nasz wyjazd rozpoczniemy już w środę o godzinie 17:45 i wyruszymy w kierunku Rumunii. Przejeżdżając przez Polskę, Słowację i Węgry nad ranem dotrzemy na miejsce i zrobimy postój na śniadanie, a potem zatrzymamy się w wiosce Săpânța, gdzie od wielu dekad powstaje Wesoły Cmentarz. Drewniane krzyże nagrobne w niebieskim kolorze, wyrzeźbione sceny z życia zmarłego oraz epitafia – często satyryczne i z humorem, tak krótko można opisać tę znaną atrakcję turystyczną. Po krótkim zwiedzaniu pojedziemy do miejscowości Borșa i po południu wejdziemy na szlak rozpoczynając tym samym swoją przygodę w Górach Rodniańskich. Pasmo to nazywane jest „Alpami” z powodu swojej budowy i charakteru rzeźby – wierzchołki są ostre, zbocza strome, a wysokości względne dochodzą do 1800 m. Liczne jeziorka w nieckach polodowcowych oraz dzika, nietknięta ludzką ręką flora stanowi nie lada gratkę dla górskich piechurów. Czerwonym szlakiem wyruszymy z przełęczy Prislop (1413 m n.p.m.) i przez przełęcz Șaua Știol (1546 m n.p.m.) dojdziemy do wysokiego na 90 metrów malowniczego wodospadu Cascada Cailor (1327 m n.p.m.). Po około 11 kilometrach zejdziemy ze szlaku bezpośrednio do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu czekać na nas będzie obiadokolacja, a potem chętni ruszą na wspólną integrację 🙂
Prislop – Șaua Știol – Cascada Cailor – Borsa
3:40, 10,5 km, podejść 183 m, zejść 758 m
Piątek rozpoczniemy wczesnym śniadaniem, a zaraz po nim wyruszymy na start szlaku. Tego dnia zdobędziemy lub spróbujemy zdobyć najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul Rodniański (2303 m n.p.m.). Będzie to najbardziej wymagające kondycyjnie przejście podczas całego weekendu, porównywalne do wejścia na Rysy z Palenicy Białczyńskiej, ale damy radę – jak nie my to kto! Początkowo mozolnym podejściem dotrzemy nad polodowcowe Jezioro Iezer (1822 m n.p.m.), gdzie nad brzegiem zaplanowana jest przerwa na drugie śniadanie i podziwianie niesamowitych krajobrazów na okoliczne szczyty i piękną przyrodę. Idąc alpejską częścią gór zdobędziemy główną grań, a dalej wymarzony szczyt Pietrosul Rodniański, z którego zachwycać się będziemy widokami na położone u stóp centrum miasta Borșa oraz sporą część ukraińskich partii Karpat. Łydki będą płonąć, płuca szybko nabierać świeże górskie powietrze, a my napawając się panoramą szybko zapełnimy pamięć telefonów nieziemskimi zdjęciami. Po chwili na regenerację wyruszymy w drogę powrotną tą samą trasą. Wieczorem wrócimy do hotelu na obiadokolację, a późnej oczywiście na integrację 🙂
Borșa – Jezioro Iezer – Pietrosul Rodnei – Borșa
9:07, 22 km, podejść 1594 m, zejść 1594m
W sobotę po pobudce zjemy śniadanie i ruszymy na szlak z miejscowości Băile Borșa, gdzie wejdziemy na teren Karpat Marmaroskich. Stromymi zakosami będziemy piąć się w górę i w okolicach południa zdobędziemy jeden z najwyższych masywów pasma – górę Toroiaga (1927 m n.p.m.). Soczysta zieleń szczytów odcinać się będzie od błękitnego nieba, a wyraźna i niesamowita panorama na wierzchołki Alp Rodniańskich na długo zapadnie w naszej pamięci. Przy dobrej widoczności zobaczymy pasmo Czarnohory, najwyższe w Ukrainie. Droga na szczyt będzie prowadzić przez zamknięte po 1989 roku wielkie kopalnie rud cynku, ołowiu, żelaza i złota. Mijać będziemy szyby kopalniane, przepastne wyrobiska, maszyny górnicze oraz zamknięte pokopalniane budynki. Po intensywnym dniu wrócimy do naszego hotelu na zasłużony odpoczynek, obiadokolację oraz, jeśli starczy sił, wieczorną integrację 🙂
Băile Borșa – kopalnia Mina Gura Băii – Toroiaga – Murgu – Băile Borșa
7:45, 16,3 km, podejść 1271 m, zejść 1259 m
Ostatniego dnia po śniadaniu wykwaterujemy się z hotelu, spakujemy bagaże do autokaru i wyruszymy na start szlaku w kierunku kolejki gondolowej, która wwiezie nas w góry na teren Parku Narodowego Gór Rodniańskich. Wysiądziemy na grzbiecie góry Păltinișul (1633 m n.p.m.) i idąc niebieskim szlakiem, pokonując kolejne polodowcowe kotły dojdziemy do przełęczy Gărgălău (1907 m n.p.m.). Widoki zrobią w tym miejscu ogromne wrażenie na wszystkich przybywających tam turystach. Stąd chętni wyruszą jeszcze 250 m w górę, na podbój samego Gărgălău (2159 m n.p.m.), jednego z najbardziej malowniczych i najładniejszych szczytów pasma. Dalej idąc trawiastym grzbietem dojdziemy na widokową halę Știol, skąd zejdziemy z powrotem do cywilizacji i wyruszymy w drogę powrotną do Polski. W Warszawie powinniśmy zameldować się w poniedziałek (10 lipca) około południa.
Górna stacja kolejki na Păltinișul – Șaua Galațului – Gărgălău (dla chętnych) – Șaua Știol – Górna stacja kolejki na Stiol
5:57 godz, 16,4 km, podejść 691 m, zejść 951 m
Wyprawa ta będzie premierą wśród naszych wyjazdów, jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację i przeczytaj opinie uczestników z lipcowej wyprawy na Słowację – Mała Fatra i Wielki Chocz!
Górski weekend na Słowacji to wyjazd uczący pokory jak to wypad górski. Osiągniecie upragnionego celu jakim było zdobycie trzech szczytów było swoista rekompensata za włożony trud i wysiłek. Niesamowita podróż, przepiękne widoki i krajobrazy i co najważniejsze cudowni, pomocni ludzie wokół o podobnej pasji i zamiłowaniu. Z całego serca polecam podróżowanie z Gdzie na weekend
płatna w 2. ratach:
– 400 zł w ciągu 2 dni od dokonania rezerwacji,
– 1169 zł do 05.06.2023 r.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Rumunia – trekking po Górach Maramuresz! prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.