info@gdzienaweekend.pl
Jeśli marzysz o wiosennym wyjeździe, który łączy malownicze krajobrazy, historię i unikalny klimat, nasza kwietniowa wyprawa w Pogórze Przemyskie jest dla Ciebie! Spędź z nami weekend pełen wędrówek pośród górskich szlaków, urzekających widoków i odkrywania niezwykłych miejsc. Odwiedzimy Fort Prałkowce, będący częścią dawnej Twierdzy Przemyśl, oraz zdobędziemy Kopystańkę, najwyższy szczyt północnej części Pogórza Przemyskiego, z którego rozciąga się zachwycająca panorama na okoliczne wzniesienia. Zajrzymy do unikalnych cerkwi, w tym najstarszej murowanej świątyni w Polsce, a także przemierzymy Połoninki Arłamowskie, otoczone lasami i polanami z zapierającymi dech widokami na Bieszczady. Odwiedzimy także Kalwarię Pacławską, spacerując po jej urokliwych, pielgrzymkowych dróżkach, oraz zakończymy wycieczkę w Przemyślu, podziwiając jego zabytki i klimatyczny rynek. Podczas wyjazdu nocować będziemy w historycznym ośrodku szybowcowym, położonym na szczycie góry, oferującym niezapomniane krajobrazy i doskonałą atmosferę do relaksu.
Ta wyprawa to idealna okazja, by połączyć aktywny wypoczynek z odkrywaniem dziedzictwa kulturowego, a także oderwać się od codzienności i zanurzyć w pięknie Pogórza Przemyskiego. Nie czekaj, dołącz do nas i poczuj wyjątkowy wiosenny klimat tej niezwykłej krainy!
Zdjęcie główne z reddit.com
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie sprawdź szczegóły poziomu tutaj.
Wyjazd jest dla osób o średniej kondycji, które już chodziły po górach. Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Podczas wyjazdu śpimy w ośrodku położonym na wzgórzu Kamionka, który słynie z pięknych panoramicznych widoków, niesamowitej historii i cudownego tarasu widokowego!
Podczas wyjazdu chodzimy na lekko – tzn. nasze bagaże zostaną dowiezione autokarem do noclegu, zatem na szlak wystarczy nam mały plecak.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na kontakt@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyjeżdżamy w nocy z piątku na sobotę i wracamy w niedzielny wieczór przed północą, więc nie potrzeba brać dni wolnych.
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z placu Defilad w Warszawie w nocy z piątku, 11.04.2025, na sobotę, 12.04.2025, o godzinie 00:15. Powrót w niedzielę wieczorem, 13.04.2025, około północy.
Będziemy nocować w klimatycznym ośrodku wypoczynkowym w pokojach 3 i 4-osobowych z łazienkami (pokoje 1 i 2-os. za dopłatą).
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność
ubranie na cebulkę
kurtkę przeciwdeszczową
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do noclegu, aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać)
mały plecak na wodę i przekąski
śniadanie na sobotę oraz suchy prowiant i napoje na 2 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej na trasie)
termos/ kubek termiczny z ciepłą herbatą 🙂
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do busa każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Biegać, skakać, latać, pływać… I tak dalej. Sami wiecie. Jeśli siedzi to chyba na rowerze. Albo w kajaku. I na dodatek zaraża pasją wszystkich wokół do aktywnego weekendowego wypoczynku. Czasem może bez wypoczynku. Ale warto, bo dzięki niej zobaczysz epickie widoki i doświadczysz niezapomnianych wrażeń. A teraz biegiem pod górę, panorama czeka!
Niczym pasterz swoje stada przeprowadza bezpiecznie uczestników wycieczek przez najpiękniejsze górskie rejony. O górach wie wszystko i nawet więcej. Podejrzewamy zatem, że wychowały go wilki. Do tego gra na gitarze i śpiewa. Możliwe, że też tańczy 🙂
Będziemy nocować w klimatycznym ośrodku wypoczynkowym w pokojach 3 oraz 4-osobowych z łazienkami (pokoje 1 i 2-osobowe za dopłatą). W cenie jest również zagwarantowana obiadokolacja w sobotę oraz śniadanie w niedzielę.
Ośrodek położony na wzgórzu Kamionka słynie z pięknych panoramicznych widoków, niesamowitej historii i cudownego tarasu widokowego! Z wielu pokoi roztacza się piękny krajobraz na najwyższe i szczyty Bieszczadów, a przy odrobinie szczęścia zobaczymy startujące szybowce! W hotelu czynna jest restauracja. Ośrodek uzyskał bardzo dobrą ocenę 4,8 na google.com!
Zdjęcie z lewej strony oraz środkowe zaczerpnięto ze strony fb 🙂
Nasza weekendowa wyprawa rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę o godzinie 00:15, gdy wyruszymy z Warszawy, kierując się na południe Polski, w stronę Pogórza Przemyskiego. Pierwszym punktem w programie będzie Fort Prałkowce, część obronnej twierdzy z XIX wieku, która stanowi ważny element historyczny regionu i wchodziła w dawny skład fortyfikacji budowanych wokół Przemyśla. Po zwiedzaniu, udamy się na Górę Szybenicę (496 m n.p.m.), z malowniczym widokiem na okoliczne wzgórza, doliny i pobliskie miejscowości. Dalej przejdziemy w kierunku najwyższego szczytu północnej części Pogórza Przemyskiego, Góry Kopystańka (541 m n.p.m.). Z jej łagodnego, rozległego wierzchołka rozpościera się wspaniała panorama na okoliczne ukwiecone polany, pobliskie wzniesienia oraz dalekie bieszczadzkie szczyty. Zatrzymamy się tam na chwilę, by nacieszyć oczy malowniczym krajobrazem, pełnym zróżnicowanych form terenu. Ostatnim punktem dnia będzie wizyta w Cerkwi św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej, najstarszej murowanej cerkwi w Polsce, zbudowanej w drugiej połowie XV wieku. Jej unikalna architektura i wyjątkowy klimat pozwalają przenieść się w czasie i poczuć ducha dawnych tradycji religijnych tej części kraju. Cerkiew, otoczona malowniczymi, zielonymi wzgórzami, to miejsce pełne ciszy i zadumy. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń wsiądziemy do autokaru i pojedziemy do miejsca noclegu – i to jakiego! Podczas wyjazdu śpimy w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej Górnej, położonym na szczycie Kamionka (631 m n.p.m.) i dysponującym jednym z najpiękniejszych widoków w polskich górach! Klimatyczny ośrodek z tarasem widokowym na najważniejsze góry Bieszczad i całą okolicę jest również miejscem o ogromnej renomie. Jest to jedno z miejsc narodzin polskich tradycji szybowcowych, o czym świadczą liczne pamiątki i nawiązujące do tego wyposażenie ośrodka. Po obiadokolacji, wieczorna integracja na tarasie z nieziemską panoramą i klimatycznym zachodem słońca na długo zapadnie w naszej pamięci!
Zdjęcie z lewej Krzysztof Krzykacz z mapa-turystyczna.pl, środkowe halohalomietku z mapa-turystyczna.pl, po prawej z wuozprzemysl.pl
Fort Prałkowce – Szybenica – Kopystańka – Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej
7:17 h + przerwy, 23,5 km, suma podejsć 613 m, suma zejść 555 m
Niedzielę rozpoczniemy śniadaniem, po którym wykwaterujemy się z noclegu i wyruszymy w kierunku Połoninek Arłamowski. Już od początku dnia wędrować będziemy przez malownicze lasy oraz otwarte polany, a z każdej strony podziwiać będziemy wyjątkowy krajobraz Bieszczadów. Trasa zaprowadzi nas przez Przełęcz pod Suchym Obyczem (572 m n.p.m) oraz nieistniejącą dziś wieś Arłamów, której jedyną pozostałością jest drewniany krzyż z początku XX wieku. Na szczycie Połoninek Arłamowskich zatrzymamy się na chwilę, by nacieszyć oczy panoramicznymi widokami, obejmującymi doliny i okoliczne górskie pasma. Następnie, kontynuując naszą podróż, udamy się na cerkwisko i cmentarz w Paprotnie, które przypominają o dawnych grekokatolickich tradycjach regionu. Kolejnym punktem będzie góra Żytne (503 m n.p.m.), na którą dotrzemy, wędrując przez wiosenne, zielone lasy i ukwiecone polany. Na szczycie zatrzymamy się, aby podziwiać widoki na doliny oraz pobliskie wzniesienia. Następnie wyruszymy w stronę Kalwarii Pacławskiej, która jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w regionie. Tu zajrzymy do bazyliki klasztornej, gdzie znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, przeniesiony w 1679 roku ze zdobytego przez wojska tureckie Kamieńca Podolskiego. Chętni będą mogli również wejść na wieżę widokową. Następnie wsiądziemy do autokaru i pojedziemy do Przemyśla, gdzie spod Kopca Tatarskiego rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Z niego przejdziemy do Fortu Zniesienie, zbudowanego w XIX wieku, stanowiącego element fortecznej twierdzy Przemyśla, udamy się na Zamek Kazimierzowski, którego zewnętrzną część będziemy mogli obejrzeć z bliska, a także odwiedzimy najcenniejsze, zabytkowe kościoły i klasztory, występujące na przemyskim starym mieście w wyjątkowym skupieniu. Naszą wycieczkę zakończymy spacerem po specyficznym, pochylonym Rynku Przemyśla. Po całym dniu pełnym historii, kultury i niezapomnianych widoków wsiądziemy do autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną do Warszawy. Na miejsce powinniśmy dotrzeć około północy, w zależności od warunków na drodze.
Zdjęcie z lewej strony oraz środkowe autorstwa przewodnik.stefan@gmail.com z mapa-turystyczna.pl, zdjęcie z prawej z visit.przemysl.pl.
Arłamów – Połoninki Arłamowskie – cerkwisko i cmentarz w Paprotnie – Żytne – Kalwaria Pacławska – Huwniki
4h, 13,4 km, suma podejść 180 m, suma zejść 400 m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
Weekend był cudowny. Miejsce noclegowe było przepiękne. Wszyscy się nim zachwycili. Te widoki! Poprosimy o kolejny wyjazd w te okolice z noclegiem w Ośrodku Szkoleniowym. A duet Renata + Marcin jest nie do pobicia. Nie wspominając już o Pawle- kierowcy! Pozdrawiam!
Było super! Świetne trasy, odlotowa lokalizacja na nocleg i smaczne jedzenie – gratuluję pomysłu na tą wycieczkę. Pozdrawiam.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Pogórze Przemyskie – Małe Bieszczady i Przemyśl! [NOWOŚĆ] prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.