info@gdzienaweekend.pl
Tatry zawsze kuszą niesamowitymi widokami, kilometrami szlaków i wspaniałą przyrodą. Co więcej jest to najwyższe pasmo w Karpatach i zapewne na długo zapadnie w pamięci, gdyż podczas tego wyjazdu zobaczysz najpiękniejsze doliny i stawy polskich i słowackich Tatr! 🙂
Wyjazd jest dla osób o dobrej kondycji, które już chodziły po górach. Zalecamy zapoznanie się z opisanymi poniżej szczegółami tras (km, przewyższenia), aby zweryfikować je ze swoimi możliwościami.
Oba dni wędrujemy na lekko – bagaże zostają w autokarze.
Wycieczki górskie zawsze wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i wymagają dobrego stanu zdrowia. Błędna ocena własnych możliwości może spowodować szereg trudności zarówno dla osoby, która ich doświadcza, jak i dla całej grupy. Jeśli masz wątpliwości, czy ten wyjazd jest dla Ciebie – skontaktuj się z nami wysyłając maila na info@gdzienaweekend.pl i wspólnie na nie odpowiemy 🙂
Wyjeżdżamy w piątek wieczorem i wracamy w niedzielę około północy.
Jedziemy autokarem, wyjazd jest z placu Defilad w Warszawie w piątek wieczorem, 16.09.2023, o godz. 23:30. Powrót w niedzielę wieczorem, 17.09.2023, około 24:00 – 1:00 w nocy.
Z soboty na niedzielę śpimy w domu wczasowym w pokojach 2 oraz 3-osobowych (pokoje 1-os. za dopłatą).
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty (pierwszy dzień wyjazdu spędzamy na Słowacji),
wygodne buty górskie ponad kostkę z podeszwą, która pozwoli na dobrą przyczepność,
spodnie i buty na zmianę ew. kapcie do pensjonatu, aby Twoje górskie buty mogły wyschnąć w razie przemoczenia (turystyczna suszarka do włosów też może się przydać),
mały plecak na wodę i przekąski,
okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania,
kijki trekkingowe,
śniadanie na sobotę oraz suchy prowiant i napoje na 2 dni (będzie możliwość zaopatrzenia się na stacji benzynowej),
termos/kubek termiczny z herbatą zawsze się przyda 🙂
kurtkę przeciwdeszczową / płaszcz / parasol
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do busa każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Będziemy nocować w domu wczasowym w okolicach Zakopanego w pokojach 2 oraz 3-osobowych (pokoje 1-os. za dopłatą). W cenie jest również zagwarantowana obiadokolacja w sobotę oraz śniadanie w niedzielę.
Podróż rozpoczniemy w piątek późnym wieczorem – o 23:30 wyruszymy autokarem z Placu Defilad w stronę Tatr. Tego dnia czeka nas odkrywanie tatrzańskich dolin po stronie słowackiej. Po przerwie śniadaniowej na stacji benzynowej wyruszymy na szlak. Naszą wyprawę rozpoczniemy w urokliwej miejscowości Stary Smokowiec, gdzie po około godzinie zdobędziemy pierwszy punkt naszej wyprawy Hrebieniok. Hrebienok – jego nazwę możemy tłumaczyć ze słowackiego jako siodełko. Jest to faktycznie wypłaszczenie w grani Sławkowskiego Szczytu opadającej do Starego Smokowca. Zwany jest też „słowacką Gubałówką”. Zobaczymy potężne tatrzańskie szczyty: Gerlach, Sławkowski Szczyt i Łomnicę, a na południe piękną panoramę całych Niżnych Tatr. Następnie powędrujemy Doliną Zimnej Wody w kierunku Schroniska Teryego, które znajduje się w sercu Doliny Pięciu Stawów Spiskich! Jest to szeroki, rozległy kocioł polodowcowy oddzielony od znajdującej się poniżej doliny progiem skalnym z wodospadem. Do wszystkich pięciu zbiorników zaliczają się: Niżny Staw Spiski (na wysokości 2000 m), Mały Staw Spiski (2000 m), Pośredni Staw Spiski (2013 m), Wielki Staw Spiski (2014 m) i Zadni Staw Spiski (2022 m). Po zachwytach widokami ruszymy w dół do Tatrzańskiej Leśnej, ale to nie koniec wspaniałych widoków, bo czekają nas jeszcze piękne Wodospady Zimnej Wody! Po zejściu wyruszymy do naszego noclegu, gdzie będzie na nas czekać obiadokolacja i wspólna integracja przy ognisku!
Trasa:
Trasa: Stary Smokowiec – Hrebienok – Dolina Zimnej Wody – Schronisko Teryego – Dolina Pięciu Stawów Spiskich – Wodospady Zimnej Wody – Tatrzańska Leśna
6:42 h + przerwy, 18,7 km , podejść 1358m, zejść 1454m
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z pensjonatu, wyruszymy na start naszego niedzielnego szlaku. Tym razem czeka nas odkrywanie tatrzańskich dolin po stronie polskiej. Na szlak ruszymy z Palenicy Białczańskiej, skąd udamy się najpierw do słynnych Wodogrzmotów Mickiewicza – przez wielu uważanych za najpiękniejsze wodospady w Polsce. Łączą w sobie trzy duże (Wyżni, Pośredni i Niżni Wodogrzmot) oraz kilka mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów, tworząc wspaniałą wizualnie i niesamowicie głośną przyrodniczą kompozycję😊. Następnie przejdziemy piękną Doliną Roztoki, a tuż za nią miniemy Siklawę – największy wodospad tatrzański (około 70 metrów wysokości) – i wkroczymy do Doliny Pięciu Stawów Polskich! Znajduje się tu tak naprawdę 6 stawów: Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni i Wole Oko – które jest jeziorem okresowym, stąd też nie uwzględnionym w nazwie Doliny. My przejdziemy tuż obok Wielkiego, Małego i Przedniego. Przy ostatnim znajduje się najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m n.p.m.), w którym zatrzymamy się na chwilę! Po przerwie na zachwyty tym wspaniałym miejscem ruszymy dalej w kierunku Morskiego Oka, które jest największym jeziorem w Tatrach! Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Tu także zrobimy mały postój, szczególnie że jest tu wspaniale zlokalizowane schronisko! Po przerwie udamy się w drogę powrotną do Palenicy Białczańskiej, skąd wyruszymy do Warszawy. Na miejsce dotrzemy około 24:00 – 1:00 w nocy, w zależności od warunków na drodze.
Trasa:
Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko – Dolina Roztoki – Wodospad Siklawa – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Palenica Białczańska
6:43 h + przerwy, 20.2 km, podejść 1201m, zejść 1201m
Uwaga:
1. Plan wyjazdu jest ramowy – zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie.
2. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych przepisów.
3. Wyjazd odbywa się niezależnie od warunków pogodowych, które nie są podstawą do bezkosztowej rezygnacji. W przypadku gdy warunki pogodowe uniemożliwią realizację programu zaproponujemy program alternatywny.
Jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację z poprzedniego wyjazdu!
opinia
opinia
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Najpiękniejsze doliny i stawy polskich i słowackich Tatr! prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.