info@gdzienaweekend.pl
W długi weekend majowy zapraszamy do Rumunii, pięknego kraju, z wieloma wspaniałymi zabytkami i atrakcjami. Niesamowite budynki, piękne miasta, zapierające dech w piersiach widoki i pyszna kuchnia. Odwiedzimy słynny zamek Bran uchodzący za siedzibę Drakuli, przejedziemy malowniczą Drogą Transfogaraską i odkryjemy wiele zakątków, z których słynie ten kraj.
Dołącz do nas! To nasza wyjazdowa perełka, która stała się kolejnym naszym kultowym wyjazdem 🙂
UWAGA: potrzebujesz tylko 1 dnia urlopu, aby przeżyć niezwykłą 5-dniową wyprawę po Rumunii!
Wyjazd skierowany do osób zainteresowanym odkryciem uroków kraju Drakuli – Rumunii. Podczas wyjazdu zwiedzimy stolicę Transylwanii – miasto Kluż Napoka, jedną z największych w Europie twierdz w Alba Iuliia, piękną Starówkę z tajemniczymi „oczami miasta” w Sybinie oraz wiele, wiele innych pięknych miejsc! Nie zabraknie również przejazdu Drogą Transfogaraską z jej serpentynami i niesamowitymi widokami!
Wyruszamy w piątek wieczorem a wracamy w środę, poniedziałek (1 maja) oraz środa (3 maja) są dniami ustawowo wolnymi od pracy zatem potrzebujesz jedynie 1 dzień urlopu (2 maja) 🙂
Jedziemy autokarem, wyjazd jest w piątek, 28.04.2023, o godz. 18:00 z Placu Defilad w Warszawie. Powrót w środę, 3.05.2023, około 12:00 w zależności od warunków na drodze.
Jedną noc śpimy w komfortowym hotelu *** (3-gwiazdkowym) w pokojach 2-osobowych z łazienkami w Alba Iulii. Dwie kolejne noce spędzimy w komfortowym hotelu *** (3-gwiazdkowym) w Braszowie w pokojach 2 oraz 3-osobowych z łazienkami.
Wyjeżdżamy na Rumunię.
WALUTA
Walutą kraju jest nowy lej rumuński, w skrócie RON. Bardzo mogą podobać się plastikowe, polimerowe banknoty, które są jedynymi tego typu w naszej części Europy 🙂 Przelicznik przedstawia się następująco: 1 RON = 0.95 PLN (stan na 2022-12-01) i bardzo to ułatwia sprawę w przypadku przeliczania cen, bo to, co widzimy w lejach, to mniej więcej tyle samo będzie w naszych złotówkach.
Rekomendujemy zabranie karty płatniczej z możliwościami darmowych wypłat z bankomatów zagranicą lub kupić leje w Polsce, bez większych problemów w każdym kantorze można to zrobić 🙂
Bankomaty w Rumunii są w zasadzie tak rozpowszechnione, jak w Polsce, nawet w mniejszych miejscowościach znajdziemy je bez problemu.
CENY
Ceny podstawowych produktów w Rumunii są prawie takie same jak w Polsce. W miejscowościach turystycznych trudno gdzieś będzie tanio zjeść. Czasami możemy trafić na jakąś niedrogą jadłodajnię, ale nadal tak tanio, jak w naszych barach mlecznych to nie będzie. Fast foody, budki z pieczywem, hot dogarnie i hamburgerownie są w Rumunii masowo rozpowszechnione. Ceny za fast foody także z reguły przypominają polskie. Natomiast za dwudaniowy obiad wraz z czymś do picia, co najmniej 30-40 lei (30-40 zł) za osobę.
ROAMING
Będąc na Rumunii nie powinniśmy ponosić dodatkowych kosztów związanych z odbieraniem połączeń, wysyłaniem wiadomości SMS/MMS czy transferem danych.
WTYCZKI ELEKTRYCZNE I NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy mogą wjechać na terytorium Rumunii po okazaniu ważnego dowodu osobistego. Musi on znajdować się w dobrym stanie technicznym, aby nie było żadnych problemów z identyfikacją osoby. Przy pobycie do 90 dni nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.
OPIEKA MEDYCZNA
Rumunia jest członkiem UE, dlatego też zalecamy przed wyjazdem należy wyrobić w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia tzw. EUROPEJSKĄ KARTĘ UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO.
Podczas naszego wyjazdu zalecamy zabrać ze sobą:
dowód osobisty (paszportu nie trzeba)
wygodne buty, będziemy sporo chodzić
ubrania stosowne do warunków atmosferycznych – sugerujemy sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem
cieplejsze ubrania niezbędne przy zwiedzaniu jaskini przy temperaturze około 10 stopni
gotówkę – około 190 RON na wstępy (zbierane w autokarze). Pozostałą gotówkę na posiłki i inne wydatki (około 150 – 300 RON w zależności od indywidualnych potrzeb).
Dbamy o bezpieczeństwo naszych uczestników i stosujemy się do bieżących przepisów i wymagań sanitarno-epidemiologicznych.
Aktualnie zostały zniesione wszelkie obostrzenia dotyczące konieczności obowiązku okazywania testów/szczepień.
Zachęcamy jednak do śledzenia śledzenia aktualnych wytycznych i zasad dla podróżnych na portalu MSZ – Polak za granicą.
Na wyjazd zapraszamy każdego – singli, pary czy grupki znajomych. Wszyscy są mile widziani. Można śmiało dołączyć samemu – zadbamy, aby już po chwili od wejścia do autokaru każdy poczuł się jak z grupą znajomych.
Nic tak nie dodaje Jej energii jak podróże i ludzie! Każdy wolny czas wykorzystuje na odkrywanie nowych miejsc, szczególnie na dwóch kółkach. Rower zawsze i wszędzie! Jej motto: Podróżować to żyć! Dlatego jest naszym teamowym Oblatywaczem😊.
Jedną noc spędzimy w komfortowym hotelu *** (trzygwiazdkowym) w pokojach 2-osobowych z łazienkami. W cenie zagwarantowane jest śniadanie w formie bufetu oraz obiadokolacja serwowana (zupa, drugie danie, woda). Hotel znajduje się w centrum miasta Alba Iulia, w odległości krótkiego spaceru od głównych atrakcji. Hotel uzyskał dobrą ocenę 7,4 na portalu booking.com!
Dwie noce spędzimy w komfortowym hotelu *** (trzygwiazdkowym) w pokojach 2 i 3-osobowych z łazienkami. W cenie zagwarantowane są śniadania w formie bufetu oraz jedna obiadokolacja serwowana (zupa, drugie danie, woda). Hotel znajduje się w centrum Braszowa, kilka kroków od Starego Miasta. W 15 minut można dotrzeć spacerem do Placu Ratuszowego w sercu Starego Miasta. W okolicy można przechadzać się licznymi uliczkami ze średniowieczną zabudową. Hotel uzyskał bardzo dobrą ocenę 8,2 na portalu booking.com!
Wspólny długi weekend majowy rozpoczniemy już w piątek o godzinie 18:00. Wyruszymy wtedy z Warszawy, by w nocy przekroczyć granicę Rumunii. W trasie zaplanowane są oczywiście przerwy, w tym śniadaniowa. Pierwszym punktem, który będziemy zwiedzać będzie położone pośród malowniczych wzgórz miasto, które nazywane jest stolicą Transylwanii. Kluż-Napoka, bo o tym mieście mowa, słynie z zabytkowych budynków świadczących o wielokulturowości tego regionu. Zobaczymy Rynek oraz zabytki takie jak kościół św. Michała czy barokowy Pałac Bánffych. Po zwiedzaniu zaplanowany jest czas wolny. Następnie wyruszymy autokarem w stronę leżącego w centrum Rumunii miasta Alba Iuliia. Mało znana miejscowość, nieoblegana przez turystów, a zachwyci nas ukwieconymi uliczkami, zadbanymi budynkami i jedną z największych twierdz w Europie Południowo-Wschodniej! Po zwiedzaniu udamy się do naszego miejsca noclegowego, gdzie czekać na nas będzie obiadokolacja. Wieczorem znów ruszymy w miasto na wspólną integrację!
W niedzielę po śniadaniu spotkamy się w autokarze, zapakujemy bagaże i pojedziemy sprawdzić czy Sybin faktycznie jest najpiękniejszym rumuńskim miastem. Zwiedzanie rozpoczniemy od spaceru po przepięknej, malowniczej Starówce, którą niektórzy porównują do tej w Krakowie. Otaczają ją średniowieczne kolorowe kamienice z ciekawymi oknami dachowymi, nazywane przez mieszkańców „oczami miasta”. Oprócz tego przejdziemy sławnym Mostem Kłamców, zobaczymy Kościół Najświętszej Marii Panny, prawosławny Sobór Trójcy Świętej, wieżę Ratuszową oraz barokowy pałac Brukenthala. Każdy będzie mógł się zachwycić tym miastem we własnym tempie w trakcie czasu wolnego. Potem wyruszymy na najbardziej znaną i niesamowicie urokliwą trasę, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Rumunii. Transfagarasan, czyli Droga Transfogaraska, to rumuńska droga krajowa DN7 o długości 151 km, która przecina Góry Fogaraskie z północy na południe. W najwyższym punkcie, na wysokości 2034 m n.p.m. znajduje się najdłuższy w Rumunii tunel o długości 884 m, a sama trasa składa się z licznych serpentyn i spektakularnych widoków. Droga ta jest zamknięta przez większą cześć roku i otwarta tylko latem. W pozostałą cześć roku można przejechać jej cześć do wysokości ok. 1250 m n.p.m. skąd kursuje kolejka linowa, aż do najwyższego punktu. W tym roku droga ma jednak zostać otwarta cała już na wiosnę. Jeśli dopisze pogoda i droga będzie otwarta zgodnie z planem wjedziemy na samą górę, jeśli nie wjedziemy aż do stacji kolejki, gdzie czekać już będą wspaniałe widoki, a chętni będą mogli wjechać wagonikiem na sam szczyt 🙂 Niezależnie od osiągniętego celu na pewno zrobimy przerwę na uspokojenie błędnika, kawę i pstryknięcie kilku (-nastu) pamiątkowych zdjęć 🙂 Wieczorem dotrzemy do Braszowa, zakwaterujemy się w miejscu naszego noclegu, a potem chętni ruszą na wspólną integrację.
Poniedziałek rozpoczniemy oczywiście śniadaniem, a zaraz po nim wsiądziemy do autokaru i wyruszymy w stronę Zamku Peleș. Położony w miejscowości Sinaia pałac pełnił rolę letniej rezydencji królów Rumunii, obecnie znajduje się tam muzeum. Zamek wyglądem przypomina baśniową budowlę, a fantazyjna architektura i niesamowita lokalizacja dodają mu uroku i czynią go wyjątkowo fotogenicznym miejscem. W okolicy południa dotrzemy do kolejnej wielkiej atrakcji Rumunii uchodzącej za siedlisko wampira Drakuli! Bez obaw – to oczywiście tylko wizja literacka, a o szczegółach z pewnością opowie nam przewodnik. Niezależnie jednak od kwestii byłych mieszkańców sam Zamek Bran stanowi niewątpliwie ciekawy punkt turystyczny. Położony jest na wzgórzach, był ważny punktem obronnym, o jego burzliwej historii i ciekawej budowie dowiemy się więcej podczas naszej wycieczki. Po zwiedzaniu zrobimy czas wolny, a potem pojedziemy na północ w poszukiwaniu śladów Krzyżaków. Rozpoczęli oni w miejscowości Prejmer budowę kościoła na planie krzyża, którą później kontynuowali i rozbudowywali cystersi. W XIII wieku wokół wzniesiono potężne mury i budowla zyskała status kościelnego zespołu warownego. W 1999 roku kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem wrócimy do hotelu na obiadokolację, a późnej wyruszymy jeszcze na spacer po Braszowie oraz integrację na mieście.
Uwaga – na dzień publikacji wyjazdu nie jest potwierdzone, czy zamek Peles będzie otwarty 1 maja (zwykle jest otwarty w święta). W przypadku, jeśli zamek byłby zamknięty zwiedzimy zamek Cantacuzino lub ewentualnie inny interesujący obiekt (niekoniecznie zamek).
We wtorek po śniadaniu wykwaterujemy się z miejsca noclegu i wyruszymy w drogę powrotną do Polski, co nie oznacza, że to koniec atrakcji 🙂 Po dwóch godzinach dotrzemy do Sighișoary i będziemy mieli szansę zobaczyć budynek, w którym faktycznie żył przez jakiś czas Drakula! No dobra, nie Drakula, ale Wład Palownik, który był inspiracją do powstania książkowej i filmowej postaci Drakuli 🙂 Spacer po tym górzystym mieście wymagać będzie wygodnych butów, ale wysiłek jest warty zachodu, bo zobaczymy pięknie zachowane centrum, które znajduje się na liście UNESCO jako znakomity przykład małego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu. Około południa zaplanowaliśmy czas wolny – ostatni szansa na spróbowanie kurtoszkołacza i innych rumuńskich przysmaków (tak, tak, kołacz pochodzi z terenów dzisiejszej Rumunii). Jadąc dalej na północny zachód dotrzemy do Turdy – miasta słynącego z jednej z najstarszych, a do tego niezwykle spektakularnej, kopalni soli! Po tak intensywnym długim weekendzie wyruszymy do Warszawy, gdzie dotrzemy około 12:00 w środę.
Uwaga – plan jest ramowy, zakres zwiedzanych atrakcji oraz godziny mogą ulec zmianie. Forma realizacji planu jest zależna od aktualnych (na dzień wyjazdu) restrykcji epidemiologicznych — w szczególności dotyczy to:
-transportu – np. przy ograniczonym obłożeniu jeśli będą obowiązywać takie przepisy, przy czym może być to jedynie na terenie ich obowiązywania;
-zwiedzania i spacerów, które mogą się odbywać indywidualnie w podziale na grupy / zmianowo;
-zwiedzania atrakcji, które może odbywać się w podziale na grupy lub w przypadku, gdy któraś z atrakcji będzie niedostępna zaproponujemy alternatywne atrakcje;
-posiłków, które mogą być podawane zmianowo / porcjowane;
-ewentualnych innych elementów wyjazdu, które zostaną dostosowane do bieżącego rozporządzenia/ustaw w każdym z odwiedzanych krajów.
Jeśli masz wątpliwości czy się wybrać zobacz koniecznie relację i przeczytaj opinie uczestników z poprzedniej wyprawy do Rumunii!
Należą się Państwu podziękowania za zorganizowanie wycieczki do Rumunii, dobrze ułożony plan zwiedzania i wybranie hoteli w świetnej lokalizacji, blisko starówek. Dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi pilotki, dużej wiedzy i zaangażowaniu przewodnika wyjazd okazał się bardzo ciekawym wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięci. Słowa uznania należą się również panom kierowcom, którzy świetnie radzili sobie w trudnych warunkach pogodowych, jak i przy wjazdach czy wyjazdach z małych parkingów. Mało tego, byli też niebywale pomocni przy bagażach. Z niecierpliwością czekam na kolejne wycieczki z wami do innych regionów czarującej Rumunii
R E W E L A C J A 🤩
super przewodnicy, niezwykli ludzie, zaradni kierowcy, piękne widoki. Ania genialnie radzi sobie w każdej sytuacji (dosłownie w każdej😊). Piotrek posiada ogromną wiedzę o Rumunii. Kierowcy pierwsza klasa.
Ekipa gdzienaweekendowa cudowna. Mogę polecić każdemu, nawet osobom, które w drogę wyruszają nie znając nikogo. Zawsze znajdzie się ktoś, kto dotrzyma towarzystwa w czasie wolnym i na wspólnych szlakach. Po kolejnych wyjazdach już twarze robią się coraz bardziej znajome 🙃 Rumunia oczarowuje pięknymi widokami, sielskim klimatem i niezwykła architektura.
płatna w 2 ratach:
– 400 zł w ciągu 2 dni od dokonania rezerwacji,
– 1149 zł do 31.03.2023.
Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 9273, numerem rejestrowym 10988-14 oraz posiadamy wymagane prawem ubezpieczenie.
Aby się zapisać na Majówka – Rumunia – w kraju Drakuli! prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Jeśli formularz jest aktywny oznacza to, że miejsca są dostępne i można się zapisać. Po wysłaniu zgłoszenia na podanego maila wyślemy dane do wpłaty.
W sytuacji, kiedy realizacja wyjazdu nie będzie możliwa ze względu na obostrzenia epidemiczne, zaoferujemy voucher o wartości wpłaconej kwoty lub dokonamy zwrotu w terminie 14 dni od odwołania wyjazdu.